نرگس محمدی اریبهشت سال گذشته در پی حضور در تجمع‌های اعتراضی به اسیدپاشی در اصفهان بازداشت شد.

سازمان عفو بین الملل خواستار آزادی فوری نرگس محمدی، فعال مدنی و حقوق بشر زندانی در ایران شد.

این سازمان در بیانیه‌ای که روز دوشنبه ۱۶ فروردین منتشر کرد، با اعلام این که زمان برگزاری دادگاه خانم محمدی ۱۶ اردیبهشت اعلام شده است، خواستار آزادی بدون قید و شرط و فوری او شد.

این نهاد بین المللی مدافع حقوق بشر، با اشاره به وضعیت جسمی نرگس محمدی، همچنین خواستار دسترسی او به مراقبت‌های پزشکی تخصصی خارج از زندان شده است.

دستگاه قضایی ایران اتهام این فعال حقوق بشر را "اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام" اعلام کرده است، اما عفو بین‌الملل در بیانیه خود می گوید اقدامات خانم محمدی در زمینه آزادی‌های اساسی و تجمع‌های مسالمت‌آمیز بوده است.

نرگس محمدی که مبتلا به آمبولی ریه و فلج عضلانی است، تا کنون بارها برای درمان به بهداری زندان اوین و بیمارستان منتقل شده است؛ هر چند وبسایت "کانون مدافعان حقوق بشر" پیش از این اعلام کرده بود که با وجود اعلام نظر پزشکان مبنی بر لزوم دسترسی او به پزشک متخصص، قوه قضائیه در اعزام این زندانی سیاسی به بیمارستان تعلل کرد.

نرگس محمدی اریبهشت ماه سال گذشته در پی حضور در تجمع‌های اعتراضی به اسیدپاشی در اصفهان، در پی حضور در دادگاه انقلاب تفهیم اتهام و چند روز بعد بازداشت شد.

برگزاری دادگاه نرگس محمدی تا کنون چند بار به تعویق افتاده است.