راحله احمدی در کنار فرزندش صبا کرد افشاری
راحله احمدی در کنار فرزندش صبا کرد افشاری

مادر صبا کرد افشاری،‌ فعال مدنی و از مخالفان حجاب اجباری توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

«راحله احمدی»، مادر صبا کرد افشاری که بیش از یک ماه است در بازداشت به سر می‌برد، روز چهارشنبه ۱۹ تیر، توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود بازداشت شد.

بر اساس گزارش‌های موجود، این بازداشت به هدف تحت فشار قرار دادن فرزندش صبا کرد افشاری صورت گرفته که در طی هفته‌های اخیر برای انجام مصاحبه تلویزیونی تحت فشار قرار گرفته است.

به گفته منابع مطلع، راحله احمدی امروز پس از بازداشت در دادسرا بابت اتهام‌های «تبلیغ علیه نظام»، «همکاری با رسانه‌های معاند» و «تشویق و فراهم نمودن موجبات فساد و فحشا» مورد تفهیم اتهام قرار گرفته و پس از انتقال به قرنطینه زندان قرچک ورامین به مکان نامعلومی منتقل شده است.

بنا بر گزارش‌ها موجود، ماموران امنیتی به راحله احمدی گفته‌اند زمانی که صبا جهت اعتراف در مقابل دوربین نشست وی را آزاد خواهند کرد.

روز سه‌شنبه ۱۸ تیر، «مسیح علینژاد» خبرنگار و فعال حقوق زنان، ویدئویی از مادر صبا کرد افشار در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد که در آن خانم احمدی در آن اعلام می‌کند: «می‌خواهند از دخترم اعتراف اجباری بگیرند، مادران ایرانی اگر بترسید و سکوت کنید سراغ همه می‌آیند.»

View this post on Instagram

این #مادر_قهرمان می‌گوید: «می‌خواهند از دخترم اعتراف اجباری بگیرند، مادران ایرانی اگر بترسید و سکوت کنید سراغ همه می‌آیند.» ⁧#راحله_احمدی⁩ به خاطر تحت فشار قرار دادن ⁧#صبا_کردافشاری⁩ فعال مدنی دربند بازداشت شد. این پیام را پیش از بازداشت در اختیار دوستش گذاشت تا صدایش به گوش همه برسد. ⁧#مادر_قهرمان⁩ . مادر صبا کردافشاری فعال مدنی و یکی از معترضان به حجاب اجباری که صدای زندانیان بی‌صدا بود و یک بار هم در اعتراضات دی ماه بازداشت شده بود. شهروندی که آگاهانه و با احساس مسولیت علیه ظلم و زور اعتراض مسالمت‌آمیز کرد. صبا را برای اعتراف اجباری تحت فشار قرار دادند و گفتند مادرت را بازداشت می‌کنیم ولی او خطاب به مادر خودش و مادران ایرانی پیام داد تا در برابر ظلم سکوت نکنند و صدای دختران‌شان باشند. بشنوید و صدای این مادر قهرمان باشید

A post shared by Masih Alinejad (@masih.alinejad) on

​​صبا کرد افشاری، که روز شنبه ۱۱ خرداد با مراجعه نیروهای امنیتی به منزل پدری‌ او در تهران بازداشت و به زندان قرچک ورامین منتقل شده بود، روز سه‌شنبه ۱۱ تیر از زندان قرچک ورامین به مکان نامعلومی منتقل شده و گفته می‌شود این انتقال برای ادامه بازجویی‌ها و تحت فشار قرار دادن این زندانی برای مصاحبه تلویزیونی صورت گرفته است.

صبا کرد افشاری،‌ فعال مدنی و مخالفان حجاب اجباری
صبا کرد افشاری، فعال مدنی از زندان قرچک ورامین به مکانی نامعلوم منتقل شد
صبا کرد افشاری،‌ فعال مدنی و مخالفان حجاب اجباری که اواسط خرداد ماه سال جاری بازداشت و به زندان قرچک ورامین منتقل شده بود از این زندان به مکان نامعلومی منتقل شد.

​​صبا کردافشاری که از مخالفان حجاب اجباری نیز محسوب می شود پس از بازداشت شدن در مرداد سال گذشته حکم یکسال حبس برایش صادر شده بود اما پس از چندی در بهمن آزاد شد.

وزارت خارجه آمریکا بارها برخوردهای خشونت آمیز رژیم جمهوری اسلامی با مردم ایران به بهانه‌های مختلف، از جمله برخورد با آزادی انتخاب نوع پوشش، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط عوامل رژیم را محکوم کرده است.

Telegram Banner