سپیده قلیان فعال مدنی که از سوی ماموران امنیتی جمهوری اسلامی بار دیگر بازداشت شده است.
سپیده قلیان، فعال مدنی

«سپیده قلیان» فعال مدنی زندانی، برای ارائه آخرین دفاعیات خود از بند زنان زندان اوین به دادسرای اوین اعزام‌ شده است.

به گزارش کانال تلگرامی ندای زنان ایران، سپیده قلیان روز سه شنبه ۲۴ اردیبهشت به اوین منتقل شد و بازپرس پرونده چهار مورد اتهامی «فعالیت تبلیغی علیه نظام، اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت کشور، همکاری با گروهای معاند و اخلال در نظم عمومی» را به این فعال مدنی زندانی تفهیم کرد.

بنا بر این گزارش، در این جلسه به سپیده قلیان گفته شده است که تعیین شعبه پرونده صورت گرفته و پرونده به دادگاه ارسال خواهد شد.

اسماعیل بخشی، فعال کارگری و سپیده قلیان، فعال مدنی
پرونده اسماعیل بخشی و سپیده قلیان سه ماه بعد از بازداشت، تازه به شعبه بازپرسی در اوین ارجاع شد
قوه قضائیه پرونده اسماعیل بخشی، فعال کارگری و سپیده قلیان، فعال مدنی را پس از گذشت سه ما از بازداشت به شعبه ۷ بازپرسی اوین به ریاست قاضی شاه‌محمدی منتقل کرده است.

​​اسماعیل بخشی و سپیده قلیان آبان سال گذشته و در جریان اعتراض‌های کارگران شرکت نیشکر هفت تپه بازداشت شدند. این دو پس از آزادی اعلام کردند که در دوران بازداشت شکنجه شده‌ و تحت فشار «اعتراف اجباری» کرده‌اند.

سازمان عفو بین الملل با انتشار یک بیانیه به مناسبت روز جهانی کارگر از مقام های جمهوری اسلامی خواست که کارگران و فعالان مدنی که در اعتصاب‌ها و سایر اعتراضات مسالمت آمیز بازداشت شدند را فورا آزاد کند.

اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران در راهپیمایی روز کارگر - ۱۳۹۲
عفو بین الملل خواستار آزادی فعالان مدنی و کارگری زندانی در ایران شد
عفو بین الملل خواستار آزادی فعالان مدنی و کارگری زندانی در ایران شد

​​در این بیانیه آمده است که مقامات ایران باید تحقیقات بی‌طرفانه، مستقل و موثری را در خصوص شکایات مربوط به شکنجه و بدرفتاری با فعالان حقوق کارگران، از جمله اسماعیل بخشی و سپیده قلیان، آغاز کرده و مسببان آن را در دادگاه‌هایی عادلانه محاکمه کنند.