مژگان کشاورز، فعال مدنی و از معترضان به حجاب اجباری
مژگان کشاورز، فعال مدنی و از معترضان به حجاب اجباری

مژگان کشاورز، فعال مدنی و از معترضان به حجاب اجباری، توسط ماموران وزارت اطلاعات در منزل شخصی خود بازداشت شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، وی روز پنجشنبه ۵ اردیبهشت در مقابل چشمان دختر ۹ ساله‌اش بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

یک منبع آگاه به کمپین گفت، بر اساس ویدیوهای منتشر شده در فضای مجازی، خانم کشاورز در روز جهانی زن (۸ مارس) به همراه خانم منیره عربشاهی و دخترش یاسمن آریانی در مترو تهران در حال پخش کردن گل در واگن مخصوص خانم‌ها بودند و امکان دارد این بازداشت به همین دلیل صورت گرفته باشد.

​​روز چهارشنبه ۲۱ فروردین یاسمن آریانی، بازیگر و فعال مدنی، از سوی ماموران بازداشت شد و یک روز بعد، پنجشنبه ۲۲ فروردین، مادرش منیره عربشاهی نیز دستگیر و روانه زندان شد. گفته می‌شود دلیل بازداشت این دو بزرگداشت روز جهانی زن با اهدای گل به زنان در متروی تهران بوده است.

مسیح علینژاد این ویدئو را در اینستاگرام خود منتشر کرده است:

View this post on Instagram

. . امروز سومین زن شجاعی که در مترو همراه با یاسمن آریانی و مادرش به زنان با حجاب گل هدیده داده بود را بازداشت کردند. ماموران امنیتی ریختند خانه مژگان کشاورز یکی از فعالان چهارشنبه های سفید و در مقابل چشمان دختر خردسالش او را بازداشت کردند مژگان می دانست که بازداشت می شود ولی گفت می مانم و برای حقم مسالمت آمیز تلاش می کنم. راهش این است که همه ما زنان پشت هم باشیم همانطور که مژگان آگاهانه در این ویدیو همه را به اتحاد دعوت می کند. او حتی پیش از این هم در یکی از ویدیوهای اعتراضی اش در #چهارشنبه_های_سفید خطاب به پرند زاهدی، ترانه علیدوستی، مهناز افشار و سلبریتی های تلویزیونی و سینمایی گفته بود من یکی از دختران انقلابم که برای اعتراض به حجاب اجباری بارها هزینه دادم اگر مرا زندانی کنند شما صدای من می شوید یا فقط در ایام انتخابات با دست های جوهری صدای سیاسیون می شوید و ما را فراموش می کنید. مژگان می دانست که انتخاب او برای بی تفاوت نبودن پاسخی جز زندان ندارد با این همه تن به سکوت نداد و با احساس مسولیت بارها علیه یکی از قوانین ظالمانه نافرمنی مدنی کرد. صدای مژگان باشیم که هیچ گاه در برابر زندانی شدن زنان سکوت نکرد صدای مژگان باشیم که می گفت نمی خواهم یکی از زنانی باشم که در تاریخ وقتی از ما می پرسند علیه این همه تحقیر چه کردید شرمسار شوم و بگویم هیچ نکردم منتظر بودم دیگران برایم قدم بردارم می گفت دلم می خواهد زنان ایرانی برای آینده ایرانی که برای همه ایرانیان است شرمسار نباشند برای همین بارها در خیابان و مترو به زنان با حجاب گل می داد و آنها را دعوت می کرد به حق انتخاب پوشش احترام بگذارند و متحد شوند. بارها گفت زنان علیه زنان نباشیم. کداک مادر با حجاب یا بدون حجاب صدای مژگان می شود که می گفت وقتی ویدا محود رفت روی سکو مادر بود، برای آینده دخترش رفت من هم مادرم برای آینده ی دختر اعتراض مدنی می کنم تا ایران ما جایی باشد که همه در آن با احترام کنار هم زندگی کنیم.

A post shared by Masih Alinejad (@masih.alinejad) on

​​

اسفند ماه گذشته مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در مراسم اهدای «جایزه زنان شجاع» در وزارت خارجه آمریکا از تلاش زنان ایرانی برای مبارزه با حجاب اجباری تقدیر کرد. آقای پمپئو همچنین در بهمن ماه در راستای «حمایت از مردم ایران و وسعت دادن به صدایشان» با مسیح علینژاد دیدار کرد.

سایت «سفارت مجازی ایالات متحده در ایران» عکس این دیدار را منتشر کرد.
مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا با «مسیح علینژاد» فعال حقوق زنان دیدار کرد
مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در راستای «حمایت از مردم ایران و وسعت دادن به صدایشان» عصر دوشنبه با مسیح علینژاد دیدار کرد.

​​سازمان عفو بین‌الملل نیز روز پنجشنبه ۲۹ فروردین در بیانیه‌ای از مقامات ایرانی خواست به آزار، تهدید، بازداشت و حبس مدافعان حقوق زنانی که به صورت مسالمت‌آمیز نسبت به قوانین تحقیرآمیز و تبعیض‌آمیز حجاب اجباری اعتراض کرده‌اند پایان دهند و مدافعان حقوق زنانی که بر این اساس بازداشت شده‌اند را فورا و بدون قید و شرط آزاد کنند.