حداقل ۱۰ میلیارد دلار قاچاق سالیانه به ایران
سعید مرتضوی، دادستان وقت تهران، گفته بود محسن روح‌الامینی و محمد کامرانی که خبر مرگ آنها در حبس منتشر شده «دچار بیماری مننژیت بودند»

سازمان قضایی نیروهایی مسلح ایران اعلام کرد ۱۲ نفر در پرونده مربوط به بازداشتگاه کهریزک مجرم شناخته شده اند و مرگ سه نفر از بازداشت‌ شدگان این بازداشتگاه را در اثر ضرب و جرح تأیید کرده و آن را قتل عمد خواند.

قوه قضائیه جمهوری اسلامی، روز شنبه برای اولین بار تصریح کرد دست کم سه تن از کشته شدگان بازداشتگاه کهریزک بر اثر شکنجه زندانبانانشان کشته شدند. این اعتراف به منزله تأییدی است بر آنچه که پیشتر بارها از سوی فعالان جنبش اپوزیسیون در داخل ایران مطرح شده بود و از سوی مقامات مسئول تکذیب شده بود.

وال استریت جورنال می نویسد سازمان قضایی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی در حالی به شکنجه و قتل این سه زندانی اعتراف می کند که ماه ها نیروهای انتظامی و دیگر مقامات از اعتراف به این مسئله سر باز زدند.

به دنبال وقایع پس از انتخابات ریاست جمهوری و بازداشت های گسترده معترضان شرکت کننده در تظاهرات خودجوش مردمی، رفتار با زندانیان در بازداشتگاه کهریزک، کانون انتقادات فعالان اپوزسیون قرار گرفت و چهره های سرشناسی همچون مهدی کروبی اعلام کردند که زندانیان در این بازداشتگاه شکنجه شده و مورد تجاوز جنسی قرار گرفته اند.

ابراز چنین ادعاهایی موجب هجوم انتقادات بین المللی فعالان حقوق بشر و شرمساری روحانیون حاکم بر جمهوری اسلامی شد و آیت الله خامنه ای دستور تعطیلی این بازداشتگاه را صادر کرد.

نیروی انتظامی و مسئولان قوه قضائیه جمهوری اسلامی ماه ها انتقادات مبنی بر وقوع شکنجه و تجاوز علیه زندانیان را رد کرده و گفتند موارد مرگ در این بازداشتگاه بر اثر بیماری افراد بوده و نه اعمال خشونت علیه آنان. مسئولان و مقامات حکومتی نیز در عوض، اپوزیسیون را به راه اندازی کمپینی علیه حکومت متهم کردند.

به گزارش خبرگزاری ‌های ایران، سازمان قضایی نیروهای مسلح که مسئولیت پرونده بازداشتگاه کهریزک را برعهده دارد، در اطلاعیه ‌ای با اشاره به کشته شدن محسن روح‌الامینی، امیر جوادی‌فر، و محمد کامرانی در بازداشت گاه کهریزک، اعلام کرده است که «پزشکی قانونی ضمن رد فوت این نامبردگان به لحاظ ابتلا به بیماری مننژیت، و با تأیید آثار متعدد ضرب و جرح بر روی اجساد، علت درگذشت متوفیان را مجموع صدمات وارده اعلام نمود.»

پیشتر سعید مرتضوی، دادستان وقت تهران، گفته بود محسن روح‌الامینی و محمد کامرانی که خبر مرگ آنها در حبس منتشر شده «دچار بیماری مننژیت بودند.»


اطلاعیه سازمان قضایی نیروهای مسلح تأکید کرده است که «دستگیرشدگان در شرایط فاقد استانداردهای لازم نگهداری می ‌شده و برخوردهای ناهنجار و تنبیهات بدنی مأموران نیز این شرایط بد را تشدید کرده است.»

پیشتر برخی سایت‌های خبری از احضار احمدرضا رادان، جانشین فرمانده نیروی انتظامی، در ارتباط با پرونده کهریزک خبر داده بودند.