وخیم‌تر شدن وضعیت نابرابری‌های اقتصادی و تنش‌های سیاسی در کشورهای حاشیه جنوبی دریای مدیترانه

09 آذر 1399
اِمبد
آغاز این برنامه در ساعت:
این برنامه به پایان رسیده است و تا دقایقی دیگر آرشیو می‌شود.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، می‌گوید که نابرابری‌های اقتصادی و تنش‌های سیاسی جاری در کشورهای حاشیه جنوبی دریای مدیترانه در مقایسه با دو دهه پیش وخیم‌تر شده است.  

آقای بورل این ارزیابی را در بیست‌‌و‌پنجمین گردهمایی وزیران خارجه اتحادیه اروپا و کشورهای حاشیه جنوبی دریای مدیترانه، که به صورت مجازی برگزار شده بود، ارائه داد. 

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این زمینه گفت: «اختلافات قدیمی حل‌نشده و تنش‌های سیاسی جدید موانعی را در راه همکاری‌های منطقه‌ای به وجود آورده است. هدف از این گردهمایی تسهیل در همکاری است، نه حل و فصل اختلافات و تنش‌ها. امسال  اوضاع از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، زیرا اپیدمی کرونا و اثرات منفی اقتصادی و اجتماعی آن میزان وابستگی متقابل اتحادیه اروپا و کشورهای جنوب دریای مدیترانه به یکدیگر را به خوبی نشان داد.» 

برخی از کشورها و مناطق شمال آفریقا، از جمله لیبی و صحرای غربی، درگیر عواقب  ویرانگر جنگ داخلی و تنش‌های  سیاسی جاری هستند. 

علاوه بر این، درآمد سرانه کشورهای اتحادیه اروپا به طور متوسط ۱۶ برابر درآمد سرانه در کشورهای حاشیه جنوبی دریای مدیترانه است، و این نابرابری  به مهاجرت هزاران نفر از شمال آفریقا به اتحادیه اروپا منجر شده است. 

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین گفت: «نسل جوان در میان این  مهاجران امید های زیادی دارد، و ما باید امید آنها برای باقیماندن و سرمایه گذاری در کشورشان را تقویت کنیم.»         

گزارشی از سامان پژوهان