زید رعد حسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل

رئیس شورای حقوق بشر سازمان ملل روز دوشنبه در آغاز نشست اعضای شورا ضمن استقبال از توافق اتمی میان ایران و کشورهای قدرتمند جهان گفت: "ایران را به بهبود و پیشرفت در وضع حقوق بشر ترغیب می‌کنم."

زید رعد الحسین گفت: "استفاده از حکم اعدام، عدم برخورداری از حق محاکمه عادلانه و تداوم بازداشت روزنامه‌نگاران، وبلاگ‌نویسان و مدافعان حقوق بشر همچنان مایه نگرانی عمده است."

این مسئول ارشد حقوق بشر درباره بحران موج پناهجویان آواره، برای همراهی بیشتر با پناهجویان، اروپا را به برقراری سیاست جامعی برای گسترش مسیرهای مهاجرت پناهجویان ترغیب کرد.

زید رعد الحسین طی نطقی که در افتتاحیه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد ایراد کرد خواستار توقف بازداشت پناهجویان و سوءرفتار با آنان بویژه با کودکانی شد که از جنگ و بازداشت در کشورهایشان از جمله در سوریه، فرار کرده‌اند.

این مسئول ارشد حقوق بشر به اعضای ۴۷ گانه شورا در جلسه ژنو گفت: "باید مسیرهای مهاجرت و اسکان مجدد توسعه پیدا کنند- دو تمهیدی که از مرگ‌ومیر جلوگیری می‌کرده و راه قاچاقیان را می‌بندد."

آلمان روز یکشنبه مقررات کنترل گذرنامه را بر مرزهایش حاکم کرد. این کشور که قدرتمندترین کشور اروپا است پیشتر گفته بود که برای رسیدگی به هزاران پناهجویی که هر روز وارد می‌شوند با مشکل مواجه است.

زید رعد الحسین همچنین از رفتار دولت‌هایی چون روسیه و چین در ساکت کردن صدای منتقدان از جمله بازداشت و بازجویی بیش از صد وکیل و حقوقدان در چین طی ماه‌های اخیر در چین ابراز نگرانی کرد.