پیام درفشان،‌ وکیل دادگستری در ایران
پیام درفشان،‌ وکیل دادگستری در ایران

حکم ۲ سال و شش ماه زندان پیام درفشان،‌ وکیل دادگستری زندانی که پیشتر توسط دادگاه انقلاب صادر شده بود، توسط دادگاه تجدیدنظر استان تهران تایید شد.

سعید دهقان، وکیل مدافع پیام درفشان، وکیل دادگستری زندانی در ایران روز چهارشنبه ۱ مرداد با تایید این خبر در توئیتر خود اعلام کرد که این حکم تنها پس از دو روز ارجاع پرونده این وکیل زندانی به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر مستقر در دادگاه انقلاب تهران تایید و قطعی شده است.

این وکیل دادگستری همچنین با اشاره به تامین و تودیع وثیقه صادر شده وضعیت پزشکی آقای درفشان را نامناسب اعلام کرد و گفت «او نیاز جدی به درمان داشته و دارد.»

سعید دهقان، وکیل مدافع پیام درفشان، پیش از این در تاریخ ۱۸ تیر در توئیتر خود اعلام کرده بود که شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران این وکیل دادگستری را به اتهام «فعاليت تبليغي عليه نظام»، «نشر اكاذيب به قصد تشويش اذهان عمومی» و «حمل افشانه و شوكر غير مجاز» به ۲ سال و شش ماه زندان محکوم کرده است.

آقای دهقان همچنین اعلام کرده بود که به‌دلیل نامناسب بودن شرایط جسمی پیام درفشان، جلسه رسیدگی به پرونده در دادگاه انقلاب بدون حضور این وکیل دادگستری زندانی برگزار شده است.

پیام درفشان،‌ وکیل دادگستری زندانی در تاریخ ۱۹ خردادماه توسط نیروهای امنیتی در دفتر کارش بازداشت و با پایان مراحل بازجویی به قرنطینه بند ۴ زندان اوین منتقل شده است.

پیام درفشان،‌ وکیل دادگستری در ایران
با حمله ماموران به دفتر کار؛ پیام درفشان،‌ وکیل دادگستری بازداشت شد
پیام درفشان،‌ وکیل دادگستری و مدافع حقوق بشر توسط نیروهای امنیتی بارداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

این اولین بار نیست که آقای درفشان با احکام زندان روبرو می‌شود. اوایل خرداد ماه سال جاری بود که حکم ۲ سال زندان و ۲ سال محرومیت از وکالت، به اتهام «توهین به رهبری» که پیشتر توسط دادگاه بدوی برای این وکیل دادگستری صادر شده بود از سوی شعبه ۶ دادگاه تجدیدنظر استان البرز به مستشاری رحمان شعبانی و رسول کرم پور، به ۱ سال زندان کاهش و به عنوان مجازات تکمیلی ۲ سال محرومیت از وکالت که به مدت ۲ سال تعلیق شده و اجرای آن درصورت تکرار جرم لازم خواهد بود به پیام درفشان ابلاغ شده بود.

 فرخ فروزان (راست) و پیام درفشان، وکلای دادگستری ساکن تهران
دو وکیل دادگستری توسط دادگاه تجدیدنظر البرز به زندان محکوم شدند؛ «شمشير داموكلس» بالای سر وکلا
پیام درفشان و فرخ فروزان، وکلای دادگستری ساکن تهران، در دادگاه تجدیدنظر استان البرز مجموعا به تحمل دو سال زندان محکوم شدند.

مقامات جمهوری اسلامی در طول سال‌های گذشته به مراتب برخی از وکلای دادگستری را بازداشت و یا به زندان محکوم کرده‌اند. سهیلا حجاب، وکیل دادگستری و فعال مدنی که پیشتر از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ۱۸ سال زندان محکوم شده بود، روز شنبه ۳ خرداد ماه پس از مراجعه به دادگاه تجدیدنظر تهران و دریافت تایید حکم ۱۸ سال زندان خود به محض خروج از دادگاه توسط سپاه ثارالله تهران بازداشت و به زندان قرچک ورامین منتقل شده است.

سازمان عفو بین الملل در گزارش سالانه خود درباره وضعیت حقوق بشر اعلام کرده است که مقامات جمهوری اسلامی در سال ۲۰۱۹ «حق آزادی بیان، تشکل، و تجمع» مردم ایران را «به شدت» سرکوب کردند.