حسین سپنتا شهروند زرتشتی زندانی
حسین سپنتا شهروند زرتشتی زندانی

سازمان عفو بین‌الملل با انتشار فراخوانی نسبت به وضعیت سلامت حسین سپنتا، شهروند زرتشتی زندانی اهل شیراز، ابراز نگرانی کرد و خواستار رسیدگی فوری پزشکی به این زندانی سیاسی شد.

سازمان عفو بین‌الملل روز چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت با انتشار این فراخوان ضمن ابراز نگرانی از وضعیت پزشکی این شهروند زرتشتی زندانی در زندان عادل آباد شیراز، از مردم و فعالان حقوق بشر سراسر دنیا خواست که با نوشتن نامه‌ای به حیدر آسیابی، دادستان عمومی و انقلاب استان فارس، خواستار دسترسی حسین سپنتا به مراقبت‌های پزشکی خارج از زندان شوند.

این نهاد حقوق بشری با اشاره به ابتلای آقای سپنتا به بیماری نادر «سیرینگومیلی» که یک ضایعه نخاعی محسوب می‌شود و توان حرکتی بیمار را سلب می‌کند می‌گوید، این بیماری در طول مدت زمان بازداشت حسین سپنتا بر اثر عدم رسیدگی پزشکی در زندان شدت یافته و دچار درد شدید مزمن، بی‌حسی، مشکل بلع و دفع، و کنترل ادرار و از دست دادن تعادل فیزیکی این زندانی سیاسی شده است، به طوری که او در طول شب‌ مدام از خواب بیدار می‌شود و از فشار درد فریاد می‌کشد.

سازمان عفو بین‌الملل با انتشار این فراخوان از مقامات قضایی استان فارس خواست،‌ سریعاً با توجه به توصیه‌های پزشکی شرایط درمان و مراقبت‌های ویژه‌ای را در خارج از زندان برای این شهروند زرتشتی زندانی فراهم کنند.

این سازمان همچنین از مقامات مسئول خواست ادعاهای حسین سپنتا در رابطه با تحت شکنجه قرار گرفتن وی را مورد تحقیق و بررسی قرار دهند، و از این زندانی سیاسی در برابر شکنجه و سایر بدرفتاری‌ها، از جمله محرومیت از مراقبت‌های پزشکی، محافظت کنند.

زندان عادل آباد شیراز
وضعیت جسمی «حسین سپنتا» زندانی زرتشتی در پی تداوم اعتصاب غذا وخیم اعلام شد
حسین سپنتا، شهروند زرتشتی زندانی اهل شیراز در پی اعتصاب غذا در زندان عادل‌آباد شیراز وضعیت جسمانی مناسبی ندارد.

بر اساس اطلاعات موجود،‌ حسین سپنتا، سال ۱۳۷۹ به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» توسط اطلاعات‌ سپاه بازداشت و همان سال پس از شش ماه از زندان آزاد شد. او بار دیگر در سال ۱۳۹۲ پس از بازگشت از سفرى که به خارج از ایران داشت برای دومین بار توسط ماموران اطلاعات بازداشت و بدون وکیل در دادگاه به ۱۳ سال و شش‌ ماه زندان محکوم شد. این حکم در دادگاه تجدید نظر به ۱۰ سال کاهش یافت.

کمیسیون ایالات متحده در امور آزادی مذهبی بین‌المللی: ایران کشور مورد نگرانی ویژه قلمداد شود
کمیسیون ایالات متحده در امور آزادی مذهبی بین‌المللی: ایران کشور مورد نگرانی ویژه قلمداد شود

کمیسیون ایالات متحده در امور آزادی مذهبی بین‌المللی در گزارش سالانه خود بار دیگر نسبت به وضعیت آزادی‌های دینی و مذهبی در ایران ابراز نگرانی کرد و در بخش مربوط به ایران این گزارش سالانه، که روز سه‌شنبه نهم اردیبهشت منتشر شده، اعلام کرده است که جمهوری اسلامی بیش از پیش اقلیت‌های مسلمان، به ویژه اهل سنت و دراویش، و همچنین پیروان ادیان و مذاهب دیگر، از جمله بهاییان و مسیحیان، را هدف قرار داده است.