لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۰

طالبان اخراج مهاجران افغانستانی از ایران و پاکستان را محکوم کرد و خواهان اجرای «قوانین بین‌المللی» شد


عکس آرشیوی از بازگشت مهاجران افغانستانی از ایران به افغانستان از طریق گذرگاه اسلام قلعه
عکس آرشیوی از بازگشت مهاجران افغانستانی از ایران به افغانستان از طریق گذرگاه اسلام قلعه

مقام‌های طالبان در افغانستان اخراج مهاجران افغانستانی از ایران و پاکستان را محکوم کرده و خواستار هماهنگی بیشتر این دو کشور همسایه در بازگرداندن خانواده‌های بی‌جاشده، در نظر گرفتن وضعیت افغانستان، و رعایت «قوانین بین‌المللی» در این زمینه شدند.

این گروه اسلامگرای افراطی حاکم بر افغانستان مدعی است که ایران و پاکستان در شش ماه نخست سال ۲۰۲۴ میلادی بیش از ۴۰۰ هزار پناهجوی افغانستانی را «به اجبار» اخراج کرده‌اند، که در این میان، به گفته طالبان، ۷۵ درصد اخراج‌ها به پاکستان تعلق دارد.

قاری یوسف احمدی، سخنگوی «کمیسیون طالبان برای کمک و اسکان عودت‌کنندگان به افغانستان»، می‌گوید روزانه دو هزار افغان از دو کشور همسایه به افغانستان برمی‌گردند، اما طالبان به‌خوبی به آنها خدمات‌رسانی و تلاش می‌کند امکانات زندگی راحت را برایشان فراهم کند.

تهران و اسلام‌آباد اعلام کردند برنامه‌های اخراج فقط شامل «مهاجران غیرقانونی» افغانستانی است و این اقدام بر‌اساس قوانین موجود در سرتاسر جهان اجرا می‌شود.

در همین حال، سازمان ملل متحد روز دوشنبه ۲۱ خرداد هشدار داد که درگیری و «فقر ریشه‌دار» در افغانستان با بدتر شدن شرایط انسانی و اقتصادی و همچنین کاهش کمک‌های خارجی از زمان به‌دست گرفتن قدرت توسط طالبان تقریباً از سه سال پیش، به‌طور فزاینده‌ای با چالش مواجه شده است.

براساس گزارش این سازمان بیش از نیمی از جمعیت افغانستان، از جمله ۹ میلیون کودک، به کمک‌های فوری امدادی نیاز دارند.

XS
SM
MD
LG