لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۳

تظاهرکنندگان کالینین گراد خواستار برکناری پوتین و برقراری مجدد انتخابات محلی شدند


نزدیک به سه هزار نفر از مخالفان دولت روسیه، روز شنبه، در شهر کالینینگراد تجمع کردند. آنها خواستار کناره گیری ولادیمیر پوتین، نخست وزیر روسيه، و همچنین بازگشت استانداران و قانونگزاران محلی بر اساس آرای محلی بودند. معترضان با سر دادن شعارهایی همچون «روسیه بدون پوتین،» در شهر اجتماع کردند. این تجمع که به صورت مسالمت آمیز برگزار شد، بزرگترین گردهمایی مخالفان در ۶ ماه گذشته بود. پیش از این، در ماه فوریه، حدود ۱۰ هزار تظاهرکننده مخالف دولت، به خیابانها آمده بودند.

بوریس نمتسوو، یکی از منتقدان سرسخت و شناخته شده طبقه حاکم در روسیه میگوید «من فکر می کنم موج اعتراض ها ادامه پیدا کند تا اینکه مردم حق خود را برای انتخابات به دست بیآورند و پوتین استعفا بدهد. به نظر من، کالینینگراد، لوکوموتیو دموکراسی روسیه است، و این موج اعتراض ها، به سرتاسر روسیه گسترش پیدا خواهد کرد.»

ولادیمیر پوتین در پی تظاهرات ماه فوریه، حزب حاکم روسیه متحد را به علت کم توجهی به رای دهندگان عادی مورد سرزنش قرار داد.

به تخمین پلیس، ۷۰۰ تا ۸۰۰ نفر در این تجمع حضور یافته اند، اما برگزارکنندگان و شاهدان می گویند جمعیت تظاهرکنندگان، حدود ۳ هزار نفر بوده است.

این تجمع، مورد بی توجهی تلویزیون دولتی روسیه قرار گرفت، و تنها خبرگزاری ها و سایتهای اینترنتی، به آن اشاره کردند.

تظاهرکنندگان اغلب اعضای احزاب مخالف دولت از جمله حزب میهن پرستان روسیه، حزب کمونیست، جنبش همبستگی و جنبش روسیه دیگر، بودند. آنها در قطعنامه ای، خواستار برگزاری انتخابات فرمانداری، و برکناری دولت پوتین شدند.

ولادیمیر پوتین، برای افزایش تمرکز قدرت، در سال ۲۰۰۵ میلادی، انتخابات محلی را لغو کرد؛ از آن زمان، فرمانداران، توسط رییس جمهوری منصوب شده اند.

تظاهرات پیشین کالینینگراد در ماه فوریه، در مخالفت با فرماندار آن منطقه برگزار شده بود.

کالینینگراد، در ساحل دریای بالتیک، و در منطقه مرزی بین لهستان و لیتوانی قرار دارد.

در خبری ديگر سه فعال برجسته حقوق بشر روسیه روز یکشنبه در شهر مسکو به اتهام تلاش برای برپایی یک راهپیمایی بدون مجوز، بازداشت شدند. لو پانو ماریوف ، بوریس نمتسوف، و میخائیل شنایدر در حال بزرگداشت روز پرچم که از ۲۰ سال پیش و پس از فروپاشی اتحاد شوروی سابق برگزار می شود، بازداشت شدند. مقامات می گویند ۲۰ معترض دیگر نیز در حالیکه معترضان تلاش میکردند یک پرچم بزرگ را از ورای مرکز شهر مسکو عبور دهند، بازداشت شده اند. این معترضان قصد داشتند این پرچم را به میدان پوشکین که محل برگزاری یک کنسرت موسیقی بر علیه احداث یک بزرگراه در حاشیه مسکو بود، حمل کنند.

XS
SM
MD
LG