لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری

گزارشی در العربیه؛ نگاهی به تاریخچه ترور مخالفان در ایران


مقاله‌ای از حشمت علوی در العربیه

پرونده جمال خاشقجی توفانی در دنیا به پا کرده و چون اتفاقی خوشایند برای رژیم ایران، توجه ها را از رویدادهای داخلی و بحران های بین المللی منحرف و کانون نگاه ها را جا به جا کرده است.

آن چه نباید مورد بی اعتنایی قرار بگیرد پیشینه طولانی ایران در استفاده از روش های بیرحمانه برای حذف مخالفان در داخل و خارج به خصوص در اروپا است.

اسامی عبدالرحمن قاسملو رهبر اپوزیسیون کرد، شاپور بختیار نخست وزیر سابق و فریدون فرخزاد چهره اپوزیسیون به عنوان شماری از قربانیان دستگاه ترور ایران شناخته شده است. اما چهره هایی هم کمتر مورد توجه رسانه های جریان اصلی قرار گرفته اند.

دکتر کاظم رجوی، برادر مسعود رجوی رهبر «سازمان مجاهدین خلق ایران»، یکی از پرونده های مهم ترور رژیم در دهه ۹۰ میلادی است. ترور این نماینده مجاهدین در سوئیس و مقرهای اروپایی سازمان ملل متحد نتیجه عملیات پیچیده ای با مشارکت چند سفارتخانه رژیم بود که خارج از خانه اش در حومه ژنو انجام گرفت. او ۲۴ آوریل ۱۹۹۰ در خودروی خود با شلیک گلوله کشته شد.

در رم، ماموران اطلاعاتی رژیم محمد حسین نقدی، عضو «شورای ملی مقاومت ایران»، را در ۱۶ مارس ۱۹۹۳ از پای در آوردند. او پیشتر هم هدف سوء قصدهایی ناموفق قرار گرفته بود.

زهرا رجبی، عضو «سازمان مجاهدین خلق ایران» در ترکیه، در ۲۰ فوریه ۱۹۹۶ به شکل وحشیانه ای ترور شد. او برای حمایت از زنان و پناهجویان ایرانی به استانبول رفته بود.

تازه ترین قربانی ترور رژیم، سعید کریمیان، مدیر «جم تی وی»، در آوریل ۲۰۱۷ بود. رسانه های داخلی در کمپینی هماهنگ تلاش کردند او را همکار مجاهدین معرفی کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG