لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ ایران ۰۴:۵۸

دیدگاه| رژیم ایران به اینترنت چه نگاهی دارد


مقاله ای از حشمت علوی در العربیه

تهدیدهای امنیت سایبری ایران و استفاده اش از پلتفورم هایی مانند فیسبوک، گوگل و توئیتر برای مدت کوتاهی زیر ذره بین قرار گرفت که اتفاق خوبی است ولی به کار بیشتر نیاز دارد.

ایران ارتشی سایبری در اختیار دارد و آن چه اخیرا فاش شده تنها نوک کوه یخ است. به گزارش فیسبوک بخش مهمی از این شبکه به یک سازمان اینترنتی وابسته به دستگاه رادیو تلویزیون حکومتی مرتبط بوده است.

رویترز گزارش داد که چگونه این شبکه در ۱۱ زبان در سراسر جهان در زمینه پخش اخبار جعلی و تبلیغات سیاسی به نفع ایران در وب فعال است. اما این شبکه تنها بخش کوچکی از ارتش سایبری رژیم ایران است که عمدتا توسط نیروهای سپاه پاسداران و بسیج اداره می شود.

سپاه در سال های اخیر به حملات سایبری متعددی علیه چند بانک، مراکز علمی، اقتصادی و تاسیسات صنعتی در ایالات متحده دست زده و شبکه اینترنتی این موسسات را هک کرده است. مقام های آمریکا در واکنش افراد مرتبط با این شبکه را تحریم کرده اند.

حکومت ایران معیاری دوگانه در برابر اینترنت دارد و آن را فرصت و تهدید می بیند. تهران از اینترنت برای ترویج ذهنیت واکنشی اش، «صدور انقلاب» و انتشار اخبار دروغین درباره مخالفانش استفاده می کند.

از سوی دیگر، مردم ایران را از دسترسی آزادانه به اینترنت محروم می کند و مقام های آن اینترنت را تهدیدی برای تمامیت رژیم عنوان می کنند.

سپاه و بسیج طی سال ها واحدهای ارتش سایبری خود را در تمام نهادهای دولتی و استانی مستقر کرده اند که مهم ترین آن در «صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران» است. واحد سایبری صدا و سیما متشکل از هفت گردان و ۱۲۰۰ پرسنل است.

تلاش های رژیم برای محدود کردن استفاده بیش از ۴۰ میلیون کاربر ایرانی از اپلیکیشن «تلگرام» تائیدی بر خواست بی نتیجه تهران به راه اندازی یک شبکه اینترنت ملی است.

جامعه بین المللی می تواند به سادگی با تحریم صدا و سیمای جمهوری اسلامی و ارائه دسترسی آزاد و بدون تاخیر مردم ایران به اینترنت شانه به شانه ایرانیان بایستد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نظر شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG