لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰ ایران ۲۳:۱۵

درخواست وزیر امور خارجه ایران برای آزادسازی پول‌های توقیف‌شده ایران در خارج


یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به پرسش‌های بخش فارسی صدای آمریکا درباره اظهارات وزیر امور خارجه ایران، گفت: «ما به دنبال بازگشت متقابل به پیروی از برجام هستیم. [اما] در صورت درخواست بیشتر یا ارائه چیز کمتری از سوی ایران، این مذاکرات با موفقیت همراه نخواهند بود.»

در پی اظهارات حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، در تلویزیون حکومتی جمهوری اسلامی در مورد بازگشت دولت ابراهیم رئیسی به میز مذاکرات غیرمستقیم احیای برجام در وین، وزارت خارجه آمریکا به پرسش‌های بخش فارسی صدای آمریکا درباره اظهارات وزیر امور خارجه ایران پاسخ داد.

یک سخنگوی این وزارتخانه با اشاره به این که اظهارات امیرعبدالهیان مبنی بر بازگشت ایران به میز مذاکره «مشاهده شده است»، گفت: «ایالات متحده همچنان برای بازگشت مذاکرات و پایان سریع آنها، قبل از بسته‌شدن پنجره فرصت بازگشت به برجام، آماده است.»

این مقام رسانه‌ای وزارت خارجه ادامه داد: «ما به دنبال بازگشت متقابل به پیروی از برجام هستیم. [اما] در صورت درخواست بیشتر یا ارائه چیز کمتری از سوی ایران، این مذاکرات با موفقیت همراه نخواهند بود.»

وی افزود: «همه اعضای گروه ١ + ۵ بر ضرورت ازسرگیری مذاکرات در اسرع وقت و ادامه آخرین دور آن در ماه ژوئن (خرداد ماه) توافق دارند.»

این مقام در ادامه پاسخ به بخش فارسی صدای آمریکا ادامه داد: «دولت پرزیدنت بایدن در پیگیری مسیر دیپلماسی معنادار برای تحقق بازگشت متقابل به پیروی از برجام و رسیدگی به طیف کامل نگرانی‌های ما نسبت به ایران، صادق و ثابت قدم بوده است.»

به گفته وی، «بازگشت دو طرف به برجام، همسو با منافع ملی آمریکا است. این بهترین گزینه برای محدودکردن برنامه هسته‌ای ایران و فراهم‌ کردن بستری برای رسیدگی به اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران است.»

XS
SM
MD
LG