لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۴

محمدعلی ابطحی با وثیقه ۷۰۰ میلیون تومانی آزاد شد


خبرگزاری ایرنا به نقل از رئیس دادگاه های انقلاب تهران از آزادی محمد علی ابطحی، از چهره ‌های سرشناس اصلاح‌ طلب و مشاور مهدی کروبی در مبارزات انتخاباتی اخیر، با سپردن وثیقه هفتصد میلیون تومانی خبر داد. او پیشتر به شش سال زندان محکوم شده بود. آقای ابطحی ۲۰ روز فرصت دارد به این حکم اعتراض کرده و تقاضای تجدید نظر کند.

پیشتر ایسنا، خبرگزاری دانشجویان ایران، به نقل از حسین لطفی، رئیس دادگاه ‌های انقلاب اسلامی نوشته بود که وثیقه ۷۰۰ میلیون تومانی برای آزادی محمد علی ابطحی، پس از برگزاری جلسه دادگاه وی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی، و با توجه به اخذ آخرین دفاع از وی تعیین شده است.

در کیفرخواست صادر شده علیه آقاى ابطحى در دادگاهی که به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد، وی از جمله به «اجتماع و تبانى با هدف اقدام علیه امنیت داخلى کشور، فعالیت تبلیغاتى علیه نظام جمهورى اسلامى ایران، توهین به رئیس جمهور، اخلال در نظم عمومى از طریق شرکت در تجمع غیرقانونى مورخ بیست و پنجم خرداد و نگهدارى اسناد طبقه بندى شده» متهم شده است.

این اتهامات مستند بر مطالب منتشره در وبلاگ شخصی حجت الاسلام ابطحی، در تاریخ های ۲۱، ۲۳، ۲۴ و ۲۵ خرداد، شركت در راهپیمایی ۲۵ خرداد، شركت در جلسه مجمع روحانیون مبارز و همچنین مصاحبه با شبكه بى بى سى فارسی در تاریخ ۲۵ خرداد بوده است.

آقای ابطحى چندی پیش همراه با محمد عطریان‌ فر، از دیگر بازداشت‌ شدگان سرشناس اصلاح طلب در حوادث پس از انتخابات ریاست جمهورى در ایران، با حضور در تلویزیون جمهورى اسلامى علیه خود «اعتراف کرد».

محمد علی ابطحی، در نخستین روزهای پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و به دنبال اعتراض‌های گسترده مردمی به نتایج اعلام شده انتخابات بازداشت شد.


محاکمات گروهی متهمان پرونده موسوم به «کودتای مخملی» با اعتراض گروه‌ها و چهره‌های اصلاح‌طلب و نیز چند مرجع برجسته شیعه از جمله آیت الله منتظری، آیت الله صانعی و آیت الله بیات همراه بود. آنان این محاکمات را «غیرقانونی» و «غیرشرعی» اعلام کردند.

این در حالی است که آیت الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، با دفاع از دستگاه قضایی، اعترافات متهمان علیه خود را «مسموع» دانست. او مخالفان این اعترافات را نیز به «مهمل گویی» متهم کرد.

به دنبال رویدادهاى خونین پس از انتخابات ریاست جمهورى در ایران، شمار زیادى از فعالان سیاسى و رسانه‌اى و مردم عادی معترض بازداشت شده و بسیاری از آنان در دادگاه های جمعی محاکمه شدند که تاکنون شمارى از آنها از سوى دادگاه به زندان یا حتى اعدام محکوم شده‌ اند.

انتشار خبر محکومیت و تعیین وثیقه برای آقای ابطحی در حالی در روز یکشنبه اعلام شد که روز شنبه گزارش‌هاى ضد و نقیضی در مورد آزادى او منتشر شده بود.

سایت خبری آینده روز شنبه به نقل از دختر آقای ابطحی ضمن رد خبر آزادی او، از محکومیت او به شش سال زندان خبر داده بود.

به گفته فاطمه سادات ابطحی، صبح روز شنبه پنج مأمور همراه پدرش به خانه آقای ابطحی رفته و در حضور وى منزل را بازرسی کرده و سپس به دادگاه رفتند.

بر اساس این گزارش دادگاه بدوی با استناد به پنج اتهام موجود در کیفرخواست، محمدعلى ابطحى را به شش سال حبس تعزیرى محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG