لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ ایران ۱۱:۴۱

وزیران دارایی اتحادیه اروپا جلسه اضطراری تشکیل دادند


وزیران دارایی اتحادیه اروپا جلسه اضطراری تشکیل دادند

وزیران دارایی اتحادیه اروپا روز یکشنبه، پیش از آن که بازارهای مالی آسیا در روز دوشنبه شروع به کار کنند، تشکیل جلسه دادند و درباره طرح دفاع از واحد پول یورو و بحران اقتصادی یونان بحث کردند.

همزمان با تشکیل این نشست اضطراری برای کمک مالی به کشورهای دچار مشکل در این اتحادیه، باراک اوباما طی مکالمه ای تلفنی با آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان بر لزوم اقدامی با هدف اعتمادسازی در بازار تأکید کرد.

بیل برتون، یک سخنگوی کاخ سفید گفت آقای اوباما و خانم مرکل درباره اهمیت برداشتن گامی محکم از سوی اعضای اتحادیه اروپا برای اطمینان دادن به سرمایه گذاران درباره ثبات یورو، صحبت کردند. این دومین مذاکره رهبران سیاسی آلمان و آمریکا طی سه روز گذشته است.

پیشتر در روز یکشنبه النا سالگادو، وزیر دارایی اسپانیا که کشورش ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را برعهده دارد، گفت این اتحادیه برای تثبیت یورو تمام توان خود را به کار می گیرد.

همچنین در روز یکشنبه هیات مدیره صندوق بین المللی پول در واشنگتن تشکیل جلسه داد تا طرح کمک مالی ۴۰ میلیارد دلاری به دولت یونان را تصویب کند. این کمک بخشی از بسته نجات مالی ۱۴۵ میلیارد دلاری به یونان است که صندوق بین المللی پول و اتحادیه اروپا بر سر آن به توافق رسیده اند.

نیکولا سرکوزی رئیس جمهوری فرانسه روز شنبه گفت اتحادیه اروپا باید آماده باشد که بتواند تا بامداد دوشنبه در صورت لزوم مکانیزمی را برای نجات اضطراری، فعال کند.

هفته گذشته ارزش یورو بیش از ۴ درصد کاهش یافت. هفته گذشته به دنبال سقوط عمده بازارهای مالی اروپا و آمریکا، عمدتا به دلیل بحران مالی یونان، نگرانی در بازارهای جهانی دامن زده شد.

XS
SM
MD
LG