لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰ ایران ۱۵:۵۴

۶۰ سال بعد از نخستین پرواز فضایی انسان به دور کره زمین


سال میلادی پیش‌رو، شصتمین سالگرد نخستین پرواز فضایی انسان خواهد بود. در ۱۲ ماه آوریل ۱۹۶۱ یوری گاگارین، فضانورد روس، به مدت ۱۰۰ دقیقه سوار بر مدارگرد موسوم به ووُستوُک ۱ در مدار زمین به پرواز درآمد و مناظر کره زمین را برای نخستین بار از دید یک انسان توصیف کرد.

سال ۲۰۲۱ همچنین شاهد پنجاه و پنجمین سالگرد یک موفقیت دیگر شوروی سابق در پهنه فضا خواهد بود. در سوم فوریه ۱۹۶۶فضاپیمای لونای ۹ آن کشور در پی فرود بر خاک کره ماه، تصاویری را به کره زمین مخابره کرد. در ۱۰ اوت همان سال، مدارگردی که از سوی سازمان فضانوردی آمریکا، ناسا، پرتاب شده بود نخستین فضاپیمای این کشور شد که گرداگرد ماه گردش کرد.

۳۱ ژانویه پیش ِ رو پنجاهمین سالگرد پرتاب فضاپیمای آپوُلوُی ۱۴ آمریکا به فضا خواهد بود. این سومین فضاپیمای سرنشین دار ایالات متحده بود که بر سطح ماه جای گرفت. ۱۹ آوریل سال آینده نیز پنجاهمین سالگرد پرتاب سالیوت ۱ Salyut 1 شوروی خواهد بود که در واقع نخستین ایستگاه فضایی در مدار زمین بود.

در ۲۰ ژوئیه آینده چهل و وپنجمین سالگرد فرود فضاپیمای بدون سرنشین وایکینگ ۱ آمریکا بر خاک سیّاره سرخ، مرّیخ، در خاطره ها زنده خواهد شد.

در اینحال، ۱۲ آوریل آینده چهلمین سالگرد پرواز فضاپیمای آمریکایی کلمبیا در مدار زمین خواهد بود. کلمبیا نخستین فضاپیمای قابل استفاده مکرر در تاریخ بود.

XS
SM
MD
LG