لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ ایران ۲۲:۳۱

دانشمندان و مردم سراسر دنیا در انتظار تایید و توزیع گسترده واکسن‌های ویروس کرونا


دانشمندان و مردم سراسر دنیا در انتظار تایید واکسن­هایی هستند که در سال جاری، به شکلی بیسابقه و بسیار سریع، مرحله نهایی تحقیقات بالینی را پشت سر گذاشته و آماده عرضه و ایمنسازی عمومی می­شوند. در آمریکا، داروسازی های فایزر- بیو.ان.تک و مدرنا برای نخستین بار در جهان با استفاده از فن­آوری های نوین زیستی ژن های ویروس را در آزمایشگاه تولید و واکسن بی­خطری با بیش از ۹۵ درصد اثربخشی ساخته اند.

پرفسور یان جونز، متخصص ویروس شناسی دانشگاه ریدینگ گفت:
واکسن های مدرنا و بیو.ان.تک از ویروس پایه استفاده نکرده و فقط جز کوچکی از ژن کروناویروس را که در آزمایشگاه بیوشیمی ساخته و به دقت کنترل کیفیت شده به بدن تزریق کرده اند. اینکار در مقایسه با سایر واکسن ها مثل شلیک به یک هدف با موشک لیزری است در حالی که واکسن آکسفورد و اسپوتنیک مثل بمباران هوایی است.

جدیدترین واکسن تایید شده، ساخت مشترک دانشگاه آکسفورد و داروسازی بریتانیایی-سوئدی استرازنیکاست که از ترکیب آدنویروس سرماخوردگی در شمپانزه و پروتئین های تاج کروناویروس ساخته شده و به رغم کارآیی بسیار خوب، شدت واکنش ایمنی ایجاد شده پس از تزریق دوزهای متفاوت ابهام برانگیز شده است.

پرفسور پیتر اوپن­شاو، متخصص کارآزمایی بالینی امپریال کالج لندن گفت:
ما نباید سردرگم شویم که چرا تزریق ابتدایی دوز کمتر پاسخ ایمنی قوی تری ایجاد کرده زیرا سیستم دفاعی انسان بسیار پیچیده است و پدیده تحمل یا کنار آمدن با دوزهای بالا شناخته شده است.

واکسن آکسفورد به لحاظ ساختمانی شباهت زیادی به اسپوتنیک روسی دارد اما متخصصان آکسفورد می گویند واکسن آنها نسبت به همتای روسی­اش از دوز پایین تری استفاده کرده و عوارض جانبی بسیار کمتری دارد.

XS
SM
MD
LG