لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰ ایران ۲۲:۰۱

ساخت بزرگترین خانه در اروپا با استفاده از فناوری چاپگر سه بعدی


ساخت بزرگترین خانه در اروپا با بهره گیری از فناوری چاپگر سه بعدی در یکی از روستاهای ایالت باواریا در آلمان در حال انجام است.

شرکت ساختمان سازی آلمانی «پری» با استفاده از چاپگر بزرگ سه بعدی ساخت دانمارک، در حال ساخت یک مجتمع آپارتمانی سه طبقه، پنج واحدی است. این مجتمع با مساحت ۳۸۰ متر مربع، بزرگترین ساختمان مسکونی اروپا خواهد بود که توسط چاپگر سه بعدی ساخته می‌شود.

چاپگر سه بعدی با ریختن لایه‌های بتن بر روی یکدیگر کار می‌کند.

به گفته یکی از سخنگویان شرکت ساختمانی پری، یک رایانه، مخلوط کردن بتن را قبل از این که توسط لوله مکش به نقطه مورد نظر هدایت شود، کنترل می کند. این کار تقریبا مانند قرار دادن خامه بر روی کیک است.

پس از ساخت دیوارهای باربر، حفره‌ها نیز با بتن پر می‌شوند. هرچند فضاهایی که برای لوله های گاز، آب، برق و فاضلاب در نظر گرفته شده‌اند همچنان خالی می‌مانند.

فابین روپ، پیمانکار این ساختمان، می گوید که استفاده از چاپگر سه بعدی وابستگی به کارگر را کاهش می‌دهد.

وی گفت: برای یک ساختمان چند واحدی مانند این، به طور معمول پنج نفر در محل کار می کنند، اما برای این ساختمان، فقط به دو یا سه نفر نیاز داریم. ساخت طبقه همکف با دو نفر، بیست و پنج ساعت زمان برد. بدون چاپگر این کار معمولاً با پنج کارگر، پنج روز طول می کشید.

با این حال، فناوری جدید هنوز نتوانسته است بر مشکل قدیمی توقف کار با تغییر شدید آب و هوا فائق آید. وقتی دما به زیر انجماد می‌رسد، نمی‌توان از این چاپگر استفاده کرد.

XS
SM
MD
LG