لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰ ایران ۱۹:۰۷

رئیس سازمان بهداشت جهانی هشدار داد با دستیابی به واکسن محدودیت‌ها نباید برداشته شود


دکتر تدروس آدهانوم، رئیس سازمان بهداشت جهانی، پیشرفت‌های حاصله در زمینه ساخت واکسن ویروس کرونا را به مانند «نوری که معمولا هنگام رسیدن قطار به انتهای تونل ظاهر می‌شود» توصیف کرد.

او با این حال هشدار داد که این پیشرفت نباید موجب سهل‌انگاری در رعایت رهنمودهای پیشگیرانه از جمله فاصله‌گیری‌های اجتماعی و استفاده همگانی از ماسک شود.

دکتر آدهانوم مبارزه با ویروس کرونا را وظیفه تمامی مردم جهان دانست و گفت: «مبارزه با این پاندمی وظیفه ای همگانی است؛ هم دولت و هم مردم. هنوز تا ریشه‌کن شدن این ویروس مرگبار و ویرانگر راه درازی در پیش داریم. تصمیم‌های رهبران و شهروندان طی روزهای آینده، مسیر حمله ویروس و چگونگی ریشه‌کن کردن آن را مشخص خواهد کرد.

وی با اشاره به این که هنوز در بسیاری از کشورها شیوع ویروس کرونا سیر صعودی دارد، یادآوری کرد بیمارستان‌ها و کادر درمانی، به خصوص پزشکان و پرستاران، زیر فشارند.

رییس سازمان بهداشت جهانی همچنین به بعضی از دولتهای اروپایی علیه کاهش محدودیت‌ها هشدار داد و تاکید کرد حتی پس از رسیدن واکسن‌ها به مرحله بهره‌برداری نیز امکان بازگشت ویروس کماکان وجود دارد.

دکتر مایک رایان، مدیر فوریت‌های سازمان بهداشت جهانی نیز در این زمینه هشدار داده است. او می‌گوید ساختن واکسن به منزله پایان کار و نابودی ویروس نیست، بلکه واکسن را باید به ابزاری برای پیشبرد استراتژی مقابله با ویروس مبدل ساخت.

XS
SM
MD
LG