لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ ایران ۱۵:۴۷

سازمان جهانی بهداشت: ایجاد گونه‌های جدید کرونا قابل انتظار و طبیعی است


سازمان جهانی بهداشت، در واکنش به پیدایش گونەهای جدیدی از ویروس کرونا در بریتانیا و آفریقای جنوبی، ضمن اشاره به پیگیری تحولات مربوطه از نزدیک، بر لزوم «توقف انتقال» همه گونەهای این ویروس تاکید کرد.

تدروس ادهانوم دبیرکل سازمان جهانی بهداشت گفت جهش در ویروس‌ها، بر اثر گذڕ زمان، پدیدەای طبیعی و قابل‌انتظار است.

وی افزود: در چند روز گذشته، گزارش‌هایی مبنی بر پیدایش گونەهای جدیدی از ویروس کووید-١٩ در آفریقای جنوبی و بریتانیا دریافت کردەایم. ویروس‌ها، بر اثر گذر زمان، جهش می‌یابند. این طبیعی و قابل‌انتظار است. بریتانیا گزارش داده این گونه جدید آسانتر انتقال می‌یابد، اما تاکنون هیچ مدرکی دال بر این وجود ندارد که سبب بیماری حادتر و یا مرگ شود.

آقای ادهانوم با تاکید بر لزوم توقف انتقال همە گونەهای ویروس کووید-١٩ افزود، هرچه این ویروس بیشتر اشاعه یابد، فرصت بیشتری برای جهش یافتن خواهد داشت.

در همین ارتباط، مارین ون کرکوف، کارشناس ارشد فنی کووید-١٩ در سازمان جهانی بهداشت نیز گفت علیرغم همزمانی پیدایش گونەهای جدید کووید-١٩ در بریتانیا و آفریقای جنوبی، هیچ ارتباطی بین آنها وجود ندارد.

مایک رایان مدیر برنامەهای اضطراری سازمان جهانی بهداشت نیز تاکید کرد هیچ نشانەای در این گونەهای جدید مشاهده نشده است که حاکی از حدت و یا کشندگی بالاتر آنها باشد.

گزارش از همن حسینی

XS
SM
MD
LG