لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰ ایران ۱۵:۳۰

خاکسپاری پیکر اسطوره فوتبال جهان؛ همزمان با غم و خشم آرژانتینی‌ها


پیکر دیگو آرماندو مارادونا، سرانجام در آرامگاهی در مزارستان «بی یا ویستا»، درحومه شهر بوئنس آیرس آرام گرفت.

مراسم تشییع جنازه اسطوره فوتبال جهان به شکلی خصوصی، با حضور خانواده و دوستان نزدیکش و تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار شد. اما مراسم ادای احترام به تابوت قهرمان ملی، با حضور رئیس جمهور آرژانتین، و البته هزاران نفر از طرفدارانش در خیابان های منتهی به کاخ ریاست جمهوری، همچون‌ زندگی مارادونا، پر هیاهو بود.

به رغم خطر ابتلا به کووید ۱۹ و‌ دستورات بهداشتی پیشگیرانه، افزایش ازدحام جمعیت، بیش از توقع و‌برنامه ریزی مسولان انتظامی بود و آرامش شهر را به هم ریخت.

طولانی شدن صف آخرین وداع با قهرمان نامی آرژانتین، به تنش و درگیری میان مردم با پلیس کشیده شد و نیروهای انتظامی برای متفرق کردن جمعیت، ناچار شدند از ماشین آبپاش و‌ شلیک‌ گلوله های پلاستیکی استفاده کنند.

اوضاع آنقدر تهدید کننده بود که مسولان شهری تصمیم گرفتند پیش از آنکه از برقراری آرامش در شهر عاجز شوند و‌صحنه های زشت تری از درگیری ها میان‌ پلیس و‌عزاداران پدید بیاید، پیکر مارادونا را به خاک بسپارند.

دولت آرژانتین به مناسبت درگذشت دیه گو‌ مارادونا، سه روزعزای عمومی اعلام کرده است.

همزمان در شهر ناپل ایتالیا، جاییکه مردمانش، بهترین خاطره های فوتبالی را با مارادونا تقسیم کرده اند، به یاد ستاره فقید تیم شهرشان، با شمع، بطری شراب و‌ آتش برای مارادونا مراسم یادبود گرفتند.

رسانه ها و‌ روزنامه های ورزشی معتبر دنیا نیز صفحه نخست خود را به وداع با اسطوره آرژانتینی فوتبال اختصاص دادند و‌ نوشتند: «مهم نیست تو‌ با زندگی خود چه کردی، ولی آنچه تو با زندگی ما انجام دادی، فراموش نشدنی است.»

XS
SM
MD
LG