لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۶ آذر ۱۴۰۰ ایران ۱۵:۱۵

پزشکان می‌گویند پس از بهبودی از کرونا، عوارض آن ممکن است باقی بماند


نزدیک به یک سال پس از عالمگیر شدن ویروس نوظهور کرونا، پزشکان می گویند، بر اساس دانسته های جدید، گروهی از بیماران کووید ۱۹ دچار عوارض طولانی مدت خواهند شد.

مایکل ریگان بهار امسال به کووید ۱۹ دچار شد و پس از دو ماه احساس کرد، که بیماری را پشت سر گذاشته است. اما واقعیت این بود که فقط حال عمومی او بهتر شده بود و برخی از نشانه های بیماری از جمله تپش قلب، لرزش دست، تنگی نفس و سرفه و خلط خونی، با شدت کمتر همچنان ادامه داشت و حس بویایی اش هرگز به حال عادی باز نگشت.

مایکل ریگان می‌گوید: «من بوهای خیالی می شنوم. مثلا همیشه به نظرم بوی سوختگی میاید، بعضی وقت ها نصف شب از شدت این بو بیدار می شوم و سراسیمه به آشپزخانه می دوم تا ببینم چه چیزی آتش گرفته است. اما خبری نیست و اشکال از بویایی من است.»

مایکل تنها نیست و با گذشت تقریبا یکسال پزشکان بر این باورند که پدیده شایعی به نام بیماران دچار عوارض طولانی کووید ۱۹ وجود دارد که باید با آن روبرو شوند، زیرا ویروس نوظهور کرونا به تمام اعضای بدن انسان حمله می کند و تحقیقات اخیر نشان داده که یک سوم از مبتلایان، علاوه بر عوارض جسمی، دچار اختلالات مغزی از جمله فراموشی، عدم تمرکز، کندی ذهن و ناتوانی استنتاج و محاسبه می شوند.

گزارش آنا نلسون

XS
SM
MD
LG