لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۰ ایران ۰۳:۵۷

تاثیر منفی همه‌گیری جهانی کرونا بر روند مبارزه با بیماری ایدز


آسوشیتدپرس در گزارشی به مناسبت چهلمین سال پیدایش بیماری ایدز در آمریکا می‌گوید اپیدمی کرونا ادامه درمان مبتلایان به ایدز در جهان را با دشواری مواجه کرده است.

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها در آمریکا چهل سال قبل برای اولین بار در گزارشی از ویروس عامل ایدز نام می‌برد؛ ویروسی که اساسا در میان همجنس‌گرایان مرد در شهر لس انجلس مشاهده شده بود.

از آن پس برنامه‌های آموزشی از سوی دولت‌ها و سازمان های غیر دولتی برای آگاهی‌بخشی از خطرات مرگبار این بیماری آغاز شد.

الکس اسپاروهاک، بیمار مبتلا به ایدز در بریتانیا می‌گوید، برخورد با مبتلایان به این بیماری طی دهه ها تغییر کرده است. او می‌گوید: «خیلی مهم است که درک داشته باشیم و به کمک و حمایت از مبتلایان به ایدز ادامه دهیم.»

مقام های بهداشت آمریکا ۳۴ سال قبل، در سال ۱۹۸۶، اعلام کردند دارویی که مراحل آزمایش‌های تجربی را طی کرده بود در اختیار هزاران مبتلا به ایدز قرار می‌گیرد. گرچه این دارو بسیار موثر نبود، اما راه را برای درمان مبتلایان با استفاده از داروهای موثرتر باز کرد.

از سوی دیگر بنا به این گزارش، نهاد بین‌المللی موسوم به «برنامه مشترک سازمان ملل در زمینه ایدز» نسبت به تاثیر منفی اپیدمی کرونا در توزیع داروهای ایدز به بیماران هشدار داده است. این برنامه می‌گوید تاثیر درازمدت کرونا ممکن است در دو سال آینده مرگ هفتاد تا صد و پنجاه هزار بیمار مبتلا به ایدز را به دنبال داشته باشد.

گزارش مهدی آرمی

XS
SM
MD
LG