لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ ایران ۰۱:۳۳

چطور کرونا ماسک را وارد زندگی روزمره ما کرد


سال ۲۰۲۰ در حالی به پایان می رسد که همه‌گیری کووید ۱۹، ماسک های صورت را که تا چندی پیش، جزو ابزار کار پرسنل درمانی بود، به پشت ویترین فروشگاه های لباس و مد و زیبایی، از جمله این طراح لباس عروسی در کرواسی، و این جواهر سازی در وست پالم بیچ فلوریدا آورده، که ماسک های طلا و برلیان چند میلیون دلاری تولید می کند.

پزشکان می گویند، مهمترین ابزار بشر برای جلوگیری از سرایت ویروس نوظهور کرونا ماسک است و هر چه بیشتر و طولانی تر پوشیده شود، در کنترل همه گیری موفق تر است.

پرفسور تریش گرن هالگ استاد خدمات بهداشتی در دانشگاه آکسفورد می‌گوید: ماسک پارچه ای بسیار بهتر و راحت تر از ماسک های پزشکی است و تحمل آن برای مدت طولانی امکان پذیر است. ماسک های پزشکی از کاغذ و پلاستیک ساخته شده اند و از اساس برای استفاده بلند مدت طراحی نشده­اند.

اما علاوه بر رضایت و راحتی مصرف کننده، یک موضوع مهم و قابل توجه دیگر، امکان برقراری ارتباط با کسانی است که دچار اختلالات ارتباطی و نقص شنوایی هستند.

مایکل کونلی یک فرد مبتلا به اختلال شنوایی می‌گوید: مشکل کم شنوایی من، درک اصوات است. من صدا را می شنوم اما معنی کلمات را بدون لب­خوانی و نگاه کردن به نشانه های غیرکلامی از جمله تغییر حالت چشم و خطوط چهره درک نمی کنم. و اگر ماسک فرد روبروی من شفاف نباشد، قادر به ارتباط او نیستم.

متخصصان بهداشتی از مردم می­خواهند، تا پیش از تکمیل ایمن‌سازی عمومی جهان، هروقت از خانه بیرون می روند، با ماسک دهان و بینی خود را بپوشانند. البته انتخاب جنس ماسک را از پارچه ارزان قیمت تا زربفت و جواهر نشان به عهده سلیقه و جیب مشتری گذاشته اند.

XS
SM
MD
LG