لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ ایران ۱۶:۵۹

اختیاری به نام «فرمان ریاست جمهوری»؛ نگاهی به سابقه آن در ایالات متحده


روسای جمهوری آمریکا بعضا برای ایجاد تغییرات سیاسی فرمان ریاست جمهوری، دستور العمل و یادداشتهايی صادر می کنند. این اقدام یعنی عملا دور زدن کنگره که مسوول قانونگذاری است. پرزیدنت ترامپ به شدت به این امر متکی بود، راهی که با احتمال زیاد جو بایدن رئیس جمهوری منتخب هم طی خواهد کرد.

پرزیدنت ترامپ در ژانویه ۲۰۱۷ در چارچوب فرمان ریاست جمهوری ورود اتباع برخی از کشورهای عمدتا مسلمان را به آمریکا محدود کرد. این فرمان فورا در دادگاهها به چالش کشیده شد.

اولین رئیس جمهوری که با بهره گیری از اختیاراتش فرمان ریاست جمهوری صادر کرد، جرج واشنگتن اولین رئیس جمهوری آمریکا بود. او در این فرمان دستوراتی به نهادهای فدرال تازه تاسیس داد.

آبراهم لینکلن، ابتدا دستور آزادی برده ها را از طریق اعلامیه رهایی صادر کرد که شامل دو فرمان ریاست جمهوری بود. او این اعلامیه را در میانه جنگ داخلی صادر کرد.

فرانکلین روزولت رئیس جمهوری آمریکا طی دوران کساد بزرگ و جنگ جهانی دوم با صدور بیش از سه هزار و هفتصد فرمان ریاست جمهوری تاکنون بین روسای جمهوری رکورد دار است.

پرزیدنت ترامپ در سال اول ریاست جمهوریش پنجاه و پنج فرمان ریاست جمهوری صادر کرد که ساختن دیوار مرزی بین کشورش و مکزیک و خروج از پیمان اقلیمی پاریس از آن جمله بود.

طی کمتر از دوماه به پایان ریاست جمهوریش، پرزیدنت ترامپ تلاش دارد افرادی را به پستهای دولتی منصوب و مقرراتی را وضع کند که جزو میراثش محسوب شود، امری که میتواند از سرعت برنامه های آقای بایدن رئیس جمهوری منتخب بکاهد ولی او میتواند آنها را لغو کند.

گزارش از یگانه ارسباران

XS
SM
MD
LG