لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ ایران ۲۲:۱۵

جرد کوشنر: عادی‌سازی روابط کشورها با اسرائیل به کاهش تفرقه در منطقه می‌انجامد


جرد کوشنر مشاور ارشد پرزیدنت ترامپ در سفر به مراکش گفت، تمام طرف های درگیر در مسئله صحرای غربی باید با کمک گرفتن از سازمان ملل مذاکرات در مورد آینده آن منطقه را آغاز کنند.

آقای کوشنر به همراه هیئتی از اسرائیل با اولین پرواز مستقیم از اسرائیل وارد رباط پایتخت مراکش شد.

پیشتر، اسرائیل و مراکش با میانجیگری کاخ سفید با برقراری روابط کامل دیپلوماتیک موافقت کردند، و آمریکا نیز همزمان حاکمیت مراکش بر صحرای غربی را به رسمیت شناخته ست.

جرد کوشنر، مشاور ارشد پرزیدنت ترامپ گفت: شناسائی حاکمیت مراکش بر صحرای غربی توسط پرزیدنت ترامپ راهگشای یک راه حل واقعگرایانه و قابل قبول در آینده است، که در نهایت به نفع همه تمام خواهد شد. خود مختاری و خود گردانی تنها راه حل پایدار برای صحرای غربی است. اما تحقق این امر نیاز به زمان دارد، و از تمام طرف ها می خواهیم تا با کمک سازمان ملل گفتگوها را آغاز کنند.

برقراری روابط سیاسی میان اسرائیل با بحرین، امارات، سودان و مراکش در چهارچوب توافق های ابراهیم و با مدیریت جرد کوشنر انجام شده است.

آقای کوشنر می گوید، منطقه خاورمیانه شاهد افراط گرائی و تفرقه شدید بوده، اما این توافق ها به کاهش تفرقه و گسترش روابط و تفاهم بیشتر منجر شده، و تغییرات بیشتری در راه است.

در این سفر، آمریکا، اسرائیل و مراکش بیانیه مشترکی صادر کردند، و دو کشور با افزایش پروازها، گسترش همکاریهای اقتصادی و گشایش سفارتخانه موافقت کردند.

XS
SM
MD
LG