لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۰ ایران ۱۶:۲۳

شمارش آرای «مجمع گزینندگان» در کنگره، واپسین آزمون انتخابات ریاست جمهوری آمریکا


در آمریکا شمارش آرای مجمع گزینندگان رییس جمهوری منتخب در مراحل پایانی است. گرچه این مراسم، که روز ۶ ژانویه برگزار می‌شود، مراسمی تشریفاتی است، اما به دلیل مخالفت دادگاه‌ها با شکایت‌های مبتنی بر تقلب در انتخابات، توجه بسیاری را به خود جلب کرده است.

جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده، می‌داند که پیش از ادای سوگند ریاست جمهوری چه روی خواهد داد.

آقای بایدن پیشتر 8 سال معاون رئیس جمهوری بود، و در ژانویه 2013 و ژانویه 2017 به عنوان رئیس اجلاس مشترک کنگره در این مراسم شرکت کرده است.

در روز ششم ژانویه گواهی‌های مهر شده حاوی آرای ۵۰ ایالت به ترتیب حروف الفبا خوانده می شوند، و هر اعتراضیه باید حداقل به امضای یک سناتور و یک عضو مجلس نمایندگان رسیده باشد.

آقای بایدن در زمانی که معاون وقت رئیس جمهوری آمریکا بود، در یکی از آن جلسات گفته بود: «پرسیدیم آیا اعتراضیه کتبی است و توسط یک نماینده مجلس نمایندگان و یک سناتور امضاء شده است؟ پاسخ دادند بله اعتراضیه مکتوب است، اما تنها توسط یک نماینده مجلس امضاء شده است. بنابراین اعتراض وارد نیست، و اجلاس مشترک کنگره به آن رسیدگی نمی‌کند.»

کالج الکترال (مجمع گزینندگان) جو بایدن را پیروز انتخابات ریاست جمهوری 2020 اعلام کرده، و مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا اداره نشست مشترک کنگره برای شمارش آراء این کالج را بر عهده خواهد داشت.

حداقل دو قانون گذار، یکی مو بروکز نماینده جمهوریخواه آلاباما در مجلس نمایندگان، و دیگری جاش هالی سناتور جمهوریخواه ایالت میزوری، گفته‌اند که قصد دارند اعتراض خود را در جریان شمارش آراء در نشست کنگره مطرح کنند.

XS
SM
MD
LG