لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ ایران ۲۲:۵۸

ماموریت نیروهای حافظ صلح سازمان ملل در سودان به پایان خود نزدیک می‌شود


در یک اجلاس ویژه‌ شورای امنیت برای بررسی اوضاع سودان، مقامات اجرائی سازمان ملل گفتند ماموریت نیروهای حافظ صلح سازمان ملل در سودان به پایان خود نزدیک می‌شود و این نیروها از اول ژانویه سال ۲۰۲۱، برنامه ماموریت جدید کمک به دولت انتقالی را در سودان آغاز می‌کنند.

رزماری دیکارلو، مدیرکل امور سیاسی و حفاظت صلح، در گزارش خود به آغاز روند دمکراسی در سودان اشاره کرد که با توافق صلح جوبا در سوم اکتبر ۲۰۲۰ آغاز شد و با اصلاح سند قانون اساسی در ۲ نوامبر ادامه یافت، با این حال، وی اشاره کرد که نیروهای سیاسی در سودان، همچنان چندپاره‌اند.

خانم دیکارلو گفت بر سر ماموریت و کارکرد «شورای شرکا» که اول دسامبر تشکیل شده، اختلاف نظر وجود دارد. طرف‌های کلیدی سیاسی در داخل سودان نگران هستند که این شورا که نقش مشورتی و هماهنگ‌سازی دارد، قدرت‌های بیشتر بدست آورد و نهادهای انتقالی دیگر را تحت‌الشعاع قرار دهد.

این مقام ارشد دبیرخانه سازمان ملل، افزود همه‌گیری کووید-۱۹ و هجوم ۴۸ هزار آواره از اتیوپی، بر نیازهای امدادهای انسانی سودان افزوده.

تقریبا ده روز دیگر، روز ۱۹ دسامبر، دومین سالگرد انقلاب در سودان است، اما به سبب بحران اقتصادی، تظاهرات پراکنده در سراسر کشور ادامه دارد و معترضان، اصلاحات دولتی و رد اصلاحیه‌های سند قانون اساسی را خواستار شده‌اند.

رئیس امور سیاسی و حفاظت از صلح سازمان ملل از جامعه جهانی خواست از طریق تامین بودجه برای برنامه پرداخت کمک نقدی مستقیم به خانواده‌ها که برای جبران تاثیر اصلاحات اقتصادی‌ی دولت بر اقشار آسیب‌پذیر ضرورت دارد، کمک به روند احیای اقتصادی سودان را ادامه دهند.

ماموریت کمک‌ انتقالی به سودان را شورای امنیت سازمان در قطعنامه ۲۵۲۴ در سوم ژوئن امسال برای کمک به کار ادارات، صندوق‌ها و برنامه‌های سازمان ملل برای همکاری با دولت انتقالی و مردم سودان به وجود آورد.

XS
SM
MD
LG