لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۶ آذر ۱۴۰۰ ایران ۱۶:۰۴

توافق سازمان ملل و دولت اتیوپی برای کمک‌های بشردوستانه به منطقه جنگزده تیگرای


سازمان ملل متحد و دولت اتیوپی موافقتنامه ای در زمینه دسترسی سازمان های بشردوستانه به منطقه جنگ زده تیگرای در شمال اتیوپی برای کمک به آوارگان امضا کردند.

سازمان ملل متحد می گوید برپایه توافقنامه ای که با اتیوپی به امضا رسیده دولت آن کشور متعهد شده شرایط ارسال بلامانع کمک های بشردوستانه به منطقه تیگرای را که در یک ماه گذشته صحنه درگیری های ارتش فدرال اتیوپی با نیروهای دولت منطقه ای بوده فراهم کند.

سازمان ملل متحد و سازمان های بشردوستانه در پی تداوم عملیات نظامی در تیگرای که بیش از یک میلیون آواره بجا گذاشته خواهان دسترسی به مناطق درگیر و تامین کمک های انسانی شدند.

کامیون های حامل غذا و دارو در مرزهای تیگرای در حالی متوقف شده اند که در درگیری های یک ماه گذشته گرسنگی در منطقه با کاهش ذخایر غذایی تشدید شده و بیمارستان های تیگرای با کمبود لوازم ضروری نظیر دستکش های یکبار مصرف و کیسه های پلاستیکی ویژه جنازه مواجه اند.

با اینحال ابی احمد نخست وزیر اتیوپی تا به امروز و تن دادن به امضای توافقنامه با سازمان ملل متحد حاضر به عقب نشینی در مقابل فشار بین المللی برای گفتگو و تنش زدایی در منطقه مورد مناقشه تیگرای نشده و می گوید حاکمیت اتیوپی قابل معامله نیست.

گزارش از مسعود ملک

XS
SM
MD
LG