لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۶ آذر ۱۴۰۰ ایران ۱۷:۴۰

بریتانیا تزریق واکسیناسیون کرونا را با سالمندان بالای ۸۰ سال آغاز کرد


بریتانیا اولین کشور غربی ست که برنامه واکسیناسیون شهروندان خود در برابر کرونا را با تزریق واکسن فایزر/ بایوتک آغاز کرد.

اولویت واکسیناسیون کرونا در بریتانیا با سالمندان و اعضای کادر درمانی ست و اولین دریافت کننده واکسن فایزر / بایوتک یک خانم ۹۰ ساله بود که اهل ایرلند شمالی ست.

مارگارت کینان، اولین دریافت کننده واکسن کرونا در بریتانیا می‌گوید: احساس خوب اما غریبی دارم. کار درستی در حال انجام است که برای همه این واکسن رایگان است. از اینکه من هم در آن سهم دارم، خیلی خوشحالم.

دولت بریتانیا ۴۰ میلیون دوز از این واکسن را سفارش داده که در اولین مرحله ۸۰۰ هزار دوز برای تزریق به سالمندان بالای ۸۰ سال و کادر درمانی بیمارستان ها در نظر گرفته شده است.

این واکسن که در دو نوبت به فاصله سه هفته تزریق می شود، باید در سرمای ۷۰ درجه زیر صفر نگهداری شود، وساخت شرکت آمریکائی فایزر و شرکت آلمانی بایوتک است.

مراحل گوناگون تحقیق و ساخت یک واکسن معمولاً سال ها طول می کشد، اما واکسن فایزر / بایوتک از طرح اولیه تا تولید تنها ۱۰ ماه طول کشید که سریع ترین روند پژوهش و تولید یک واکسن در جهان شمرده می شود.

این واکسن در برابر ویروس کرونا ۹۵ درصد کارآیی دارد، و اداره غذا و داروی آمریکا نیز مجوز استفاده اضطراری از آن را برای شهروندان آمریکا صادر کرده است.

گزارش از یگانه ارسباران

XS
SM
MD
LG