لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ ایران ۲۳:۰۵

اقتصاد بریتانیا در زمستان امسال کوچکتر می شود؛ بهبود دو سال طول می‌کشد


بر اساس نظرسنجی رویترز، اقتصاد بریتانیا در زمستان امسال کوچکتر می شود و حداقل دو سال طول می کشد تا تولید ناخالص داخلی آن کشور به سطح پیش از پندمی کرونا برسد.

اقتصاد بریتانیا در فصل پائیز امسال ۱۵ درصد رشد کرد، اما مانند قاره اروپا با سرد شدن هوا و موج دوم کرونا دست و پنجه نرم می کند و تولید ناخالص ملی آن کشور در فصل زمستان تقریباً ۳ درصد کمتر خواهد شد.

خبرگزاری رویترز که از ۶۰ اقتصاددان نظرسنجی کرده می گوید، اقتصاد بریتانیا در سال ۲۰۲۰، ۱۱.۲ درصد منقبض شده و حتی اگر برنامه واکسیناسیون کرونا با سرعت و کارآئی قابل ملاحظه انجام شود، بسیاری از محدودیت های اجتماعی پا برجا می مانند و انتظار می رود اقتصاد بریتانیا در سال آینده مسیحی تنها ۵.۳ درصد رشد کند.

در این نظرسنجی همچنین تاکید شده که بریتانیا در مورد قرارداد تجارت آزاد با اتحادیه اروپا نهایتاً به توافق خواهد رسید.

آخرین روز سال ۲۰۲۰ بعنوان تاریخ رسمی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا تعیین شده، که به برگزیت موسوم است.

اما مذاکرات در چند موضوع مهم مانند استانداردهای مورد استفاده لندن برای کالاهای صادراتی و ساز و کار حل و فصل اختلافات به بن بست رسیده و هنوز طرفین در مورد پیمان داد و ستد آزاد به توافق نرسیده اند.

برگزیت بدون این توافق برای هر دو طرف سنگین است، اما نیمی از تجارت بریتانیا با اتحادیه اروپا بدون تعرفه گمرکی انجام می شود، و عدم توافق در مورد تجارت آزاد به مراتب فشار بیشتری به بریتانیا وارد می کند.

گزارش از یگانه ارسباران

XS
SM
MD
LG