لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰ ایران ۱۵:۲۸

تلاش یک آژانس خبری برای مقابله با خشونت روزمره علیه زنان در مناطق کردنشین ترکیه


شعار آژانس خبری «ژن نیوز»، با کادر تمام زن که در زمینه اخبار مربوط به فعالیت زنان، استثمار آنها و خشونت‌های روزمره علیه آنها فعالیت دارد، این است: زنان با قلم خود، در جستجوی حقیقت می‌باشند.

گولشن کوچوک سردبیر بخش ترکی آژانس خبری ژن نیوز می‌گوید: هرکجا زنان هستند، ژن نیوز درباره تمامی جنبەهای زندگی‌شان، کار روزنامەنگاری می‌کند و هدف، برجستەساختن فعالیت‌های زنان، وجود زنان و نیز ارائە پلت‌فورمی برای ابراز عقایدشان است.

ژن نیوز از منطقه عمدتا کردنشین جنوب شرق ترکیه به فعالیت می‌پردازد؛ منطقەای که به مدت چندین دهه صحنه مبارزات بزرگ‌ترین اقلیت قومی این کشور بوده است اما گزارش‌های ژن نیوز درباره نقض حقوق زنان توسط نیروهای امنیتی دولت ترکیه از قبیل آزار و تجاوز جنسی، سبب شده مقامات دولتی آن را متهم به اشاعه تروریسم بکنند.

سردبیر بخش ترکی آژانس خبری ژن نیوز می‌گوید: ما به عنوان روزنامەنگاران زن، سرکوب‌های زیادی از قبیل دستگیری، بازداشت، حمله به دفتر کار و ضبط تجهیزات فنی‌مان را تجربه کردەایم. تقریبا تمامی ٢٠ همکارم تجربه زندانی‌شدن را دارند.

مقامات ترکیه تا به حال دست‌کم ١٠ بار تارنماهای ژن نیوز را بستەاند، اما ژن نیوز نیز هربار تحت عنوانی تازە تارنمایی تازه درست کردە است.

در ماه جاری، ترکیه در رده بندی بدترین زندان روزنامەنگاران در جهان در جایگاه دوم قرار گرفت. انم اما سینکلر، محقق ارشد بخش ترکیه در دیدبان حقوق بشر می‌گوید، مشکل دولت ترکیه این است که حق روزنامەنگاری بی‌طرفانه را به رسمیت نمی‌شناسد و به آنها انگ تروریسم می‌زند.

با تمام این اوصاف، گولشن کوچوک می‌گوید زنان ژن نیوز هیچ ترسی به دل راه نمی‌دهند و در راستای اجرای رسالت خود، هرگز عقب نخواهند نشست.

XS
SM
MD
LG