لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۶ آذر ۱۴۰۰ ایران ۱۴:۲۳

دولت اسپانیا چطور برنامه‌ریزی کرده که به میلیون‌ها شهروند خود واکسن کرونا بزند


پدرو سانچز نخست وزیر اسپانیا می‌گوید دولت‌های سراسر جهان، در تلاش برای واکسینه کردن میلیون‌ها نفر از شهروندانشان برای مصونیت در مقابل کووید ۱۹، با «چالشی ترسناک و بسیار پیچیده» روبرو هستند.

نخست‌وزیر اسپانیا گفت: «بیایید فراموش نکنیم که این همەگیری، از تمامی همەگیری‌های صدسال اخیر در جهان جدی‌تر بوده و تاثیر بیشتری بر جهانیان داشته است. به همین خاطر، این حقیقت که اسپانیا جزء نخستین کشورهایی است که در آن واکسن ضدکرونا تولید می‌شود، مایه افتخار بزرگی خواهد بود.»

شرکت داروسازی «رووی» اسپانیا یکی از شرکت های مسئول تکمیل مرحله نهائی تولید واکسن کووید ۱۹ شرکت مادرنا در خارج از آمریکاست.

بر اساس برنامه دولت اسپانیا برای برای توزیع واکسن، شهروندان این کشور به ١٨ گروه تقسیم شدەاند و ١٣ هزار مرکز دریافت واکسن در سراسر کشور در نظر گرفته شدە است. افراد سالخورده و کارمندان خانەهای سالمندان نخستین گروەهایی هستند که واکسینه خواهند شد.

سپس، اولویت به کارمندان بخش بهداشت دادە خواهد شد و پس از آن، سایر گروەهای جمعیتی به ترتیب واکسن دریافت می‌کنند. طبق این برنامه، انتظار می‌رود بخش بزرگی از جمعیت در شش ماهە نخست سال ٢٠٢١ واکسینه شوند.

دولت اسپانیا امیدوار است نخستین دوزهای واکسن را در ژانویه سال پیش رو کسب کند و دو و نیم میلیون نفر دارای اولویت، یعنی سالخوردگان، کارمندان خانەهای سالمندان، و سایر افراد آسیب‌پذیر، را در مرحله نخست واکسینه کند.

گزارشی از همن حسینی

XS
SM
MD
LG