لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰ ایران ۰۳:۲۵

یک تحقیق جدید: تزریق پلاسما تاثیر چندانی بر بهبودی بیماران کووید۱۹ ندارد


نتیجه یک تحقیق تازه که در آخرین شماره ژورنال پزشکی نیوانگلند منتشر شده/ نشان می­دهد/ استفاده از سرم خون افراد مبتلا به کروناویروس تاثیر قابل توجهی، در بهبود بیماران بستری و دچار ذات الریه کووید ۱۹ ندارد.

در حالیکه هنوز درمان قطعی برای کووید ۱۹ وجود ندارد، پزشکان سراسر دنیا از جمله آمریکا و آرژانتین فرآورده های متعددی نظیر پلاسمای خون افراد شفا یافته را که حاوی پادتن های ضد کروناویروس است برای بیماران بدحال و دچار نارسایی تنفسی تجویز می کنند.

با اینهمه تحقیق جدیدی که در آرژانتین بر روی ۳۳۳ بیمار بدحال بستری و دچار پنومونی یا ذات الریه انجام شده/ حاکی از آن است که نشانه های بیماری پس از تزریق پلاسما تفاوت چندانی نمی کند. در فرآیند این پژوهش، پزشکان آرژانتینی، بیماران را به دو گروه تصادفی تقسیم و به یک گروه دارونما و به گروه دیگر سرم خون افراد بهبود یافته تجویز کردند. و پس از ۲۸ روز تحلیل اطلاعات گردآوری شده نشان داد میزان مرگ در هر دو گروه مساوی و حدود ۱۱ درصد است.

از سوی دیگر در ماه اکتبر یک تحقیق بالینی توسط پزشکان هندی نتیجه گرفت که تجویز پلاسما، موجب بهبود نشانه های تنفسی و ضعف عمومی می شود اما میزان مرگ و میر بیماران را کاهش نمی‌دهد. هر دو گروه پژوهشی احتمال می دهند سرم خون بتواند در درمان بیماران سرپایی و با علائم متوسط کمک کننده باشد.

XS
SM
MD
LG