لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰ ایران ۰۰:۳۰

فرآیند بازسازی و تبدیل واکسن فایزر از پودر منجمد به مایع چگونه انجام می‌شود


در آمریکا داروخانه مرکز پزشکی بیمارستان پرسبترین وابسته به دانشگاه پیتسبورگ، با فیلمبرداری از کارکنان آزمایشگاه فارماکولوژی، فرآیند بازسازی و تبدیل واکسن فایزر- بیو.ان.تک، از یک پودر منجمد، به مایع قابل تزریق و محلول در سرم نرمال سالین را به نمایش عمومی گذاشت.

دکتر آلفرد له الترلی - مدیر داروخانه مرکز پزشکی دانشگاه پیتسبورگ می‌گوید: در لحظه ای که واکسن به اینجا می رسد هنوز در جعبه های یخ خشک قرار دارد، که دمای آن به دقت کنترل می شود. پس از آنکه محموله واکسن وارد داروخانه شد، ما ابتدا آن را در فریزرهای بسیار سرد قرار می دهیم. و در زمان مقرر برای ایمن سازی، طی فرآیند دیگری واکسن در اتاق تزریقات، به حالت مایع در آمده و تزریق آن به افراد واجد شرایط آغاز می شود.

در آمریکا، توزیع واکسن فایزر- بیو.ان.تک با موج نگران کننده افزایش شمار بیماران کووید ۱۹ همزمان شده است، و مدیران مراکز بهداشتی تلاش می کنند تا ایم نسازی گروه های در خطر را با این واکسن ارزشمند را که میزان عرضه آن در شرایط فعلی بسیار محدود است با دقت بسیار و بدون هیچ اتلافی انجام دهند.

گفتنی است که مراحل تایید نهایی واکسن کووید ۱۹ مودرنا نیز، پس از تایید کمیته مستقل کارشناسان، در اف.دی.ای در حال اتمام است و انتظار می رود تا پایان ماه دسامبر بیش از بیست میلیون نفر واکسینه شوند.

XS
SM
MD
LG