لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰ ایران ۰۵:۰۸

پایان قرنطینه سراسری در لبنان و بازگشایی کسب و کارها نوید بهبود اقتصادی می‌دهد


خیابان‌های بیروت روز دوشنبه ۳۰ نوامبر پس از یک دوره قرنطینه سراسری کامل که از ۱۴ نوامبر برای جلوگیری از گسترش و اپیدمی کرونا آغاز شده بود، به حالت طبیعی خود بازگشت.

با باز شدن دوباره مغازه ها و مراکز خرید، مردم نیز به خیابان‌ها آمده اند.

در این بین اما صاحبان مشاغل در لبنان که همواره از مشکلات و بحران های مالی لبنان در دهه های گذشته رنج می بردند از این شرایط قرنطینه انتقاد کرده و امیدوارند که وضعیت اقتصادی در لبنان بهبود یابد.

برخی از کسبه اما از نوع روند برگزاری قرنطینه سراسری گله مند بودند.

یک صاحب مغازه می‌گوید: «روند اجرای قرنطینه یک اشتباه بود، در این دوران چندین مغازه و سوپر مارکت باز شد. اما فقط فروشگاه های لباس بودند که بسته شدند. روزانه ۵-۶ مشتری بیشتر نداشتیم. به خاطر قرنطینه آسیب اقتصادی بسیاری به ما وارد شده است.»

لبنان اما پیش از همه گیری کرونا نیز با یک بحران اقتصادی درگیر بود. کاهش ارزش پول و سپرده گذارانی که با خارج کردن سرمایه خود، منجر به فلج شدن بانک‌ها شده بودند.

یکی دیگر از صاحبان مشاغل در لبنان اما با کمی به امید به آینده می نگرد: «باید بیشتر کار کنیم و امیدواریم که وضعیت اقتصادی بهتر شود. با نزدیک بودن به فصل تعطیلات می‌توان خوشبین بود که با آمدن توریست به لبنان وضعیت هم بهتر شود. البته به این مساله هم امید کمی هست.»

روز دوشنبه لبنان هزار مورد جدید ویروس کرونا گزارش داد. از ۲۱ فوریه در لبنان شمار مبتلایان نزدیک به ۱۲۸ هزار مورد و موارد منجر به مرگ ۱۰۱۸ نفر اعلام شده است.

XS
SM
MD
LG