لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۶ آذر ۱۴۰۰ ایران ۱۹:۰۳

نتانیاهو عادی‌سازی روابط میان اسرائیل و مراکش را «صلحی تاریخی» نامید


نخست وزیر اسرائیل عادی‌سازی روابط بین اورشلیم و رباط را «صلحی تاریخی» خواند.

در همین حال به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس مردم مراکش نیز عادی سازی روابط با دولت اسراییل را اقدامی در چارچوب قوانین بین المللی می‌دانند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل، ضمن تشکر از پرزیدنت ترامپ و پادشاه مراکش عادی سازی روابط با دولت اسراییل را معرف مناسباتی گرم و دوستانه میان مردم دو کشور دانست.

آقای نتانیاهو ضمن قدردانی در پیامی که برای پرزیدنت ترامپ فرستاد بر اهمیتی برقراری صلح و ثبات میان دو کشور تاکید کرد. وی گفت: «پرزیدنت ترامپ! مردم و دولت اسرائیل برای همیشه مدیون تلاش های فوق العاده شما هستند. من می‌خواهم از سلطان محمد ششم، پادشاه مراکش، نیز برای این تصمیم تاریخی‌اش تشکر کنم.»

در رباط، پایتخت مراکش، اکثر مراکشی‌ها می‌گویند عادی سازی مناسبات دو دولت در چارچوب قوانین بین المللی بوده است.

حسنه العینین، شهروند مراکش، می‌گوید: «اسرائیل یک دولت عضو سازمان ملل متحد است و جامعه جهانی این دولت را را به رسمیت می شناسد. درست نبود که دولت مراکش دولت اسرائیل را به رسمیت نشناسد.»

حامد راننده تاکسی نیز می‌گوید بنظر او و بسیاری از مسافرانی که با او صحبت کرده اند تصمیم پرزیدنت ترامپ برای به رسمیت شناختن حاکمیت مراکش بر صحرای غربی کاملا منطقی و متناسب با قوانین بین المللی بوده است.

دولت مراکش چهارمین دولت پس از دولت های امارات متحده عربی- بحرین و سودان است که در کمتر از سه ماه اخیر به عادی‌سازی مناسبات با اسرائیل اقدام کرده است.

گزارش آرین ریسباف

XS
SM
MD
LG