لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰ ایران ۱۷:۵۷

کارنامه رژیم ایران در ۲۰۲۰ از شلیک به هواپیمای مسافربری تا تداوم نقض فاحش حقوق بشر


ايران در سال ٢٠٢٠، سالي پر از تنش هاي اجتماعي و سياسي را پشت سر گذاشت؛ سالي كه سنجش وضعيت حقوق بشر آن با شليك مستقيم دو موشك سپاه پاسداران به هواپيماي ٧٥٢اوكرايني در هشتم ژانويه كه مرگ يكصدو هفتاد و شش مسافر را رقم زد آغاز شد.

پس از اين واقعه دردناك، مردم در شهرهاي مختلف بويژه تهران به خيابانها آمدند و بار ديگر كليت نظام و اساس آن رابا شعارهايشان به چالش كشيدند. اعتراضاتي كه باز با سركوب نيروهاي امنيتي به سكوت در فضاي حقيقي اما فرياد در فضاي مجازي تغيير حالت داد.

جمهوري اسلامي اما يكماه و با تاخير، در بهمن ماه وجود كرونا در كشور را اعلام كرد و با سياست هاي اتخاذ شده، ايران را به درگيرترين كشورخاورميانه با كرونا بدل كرد. ويروسي كه به گفته كارشناسان، در كنار پنهان كاري و سو مديريت مقامات ايران، به جان مردم افتاد و قربانيان زيادي گرفت.

گراني، تورم، افت ارزش پول ملي به پايينترين ميزان در صد سال گذشته نسبت به ارزهاي خارجي و بحران معيشت در كنار خط و نشان هايي كه جمهوري اسلامي براي ايالات متحده مي كشيد همزمان بود.

اعتراضات صنوف و كارگران در سال٢٠٢٠ گسترده تر از هميشه از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب ايران را در برگرفت اما پاسخ طلب نياز كارگران، معلمان، كارمندان و مالياختگان، تشكيل پرونده هاي قضايي و برخوردهاي امنيتي بود.

همزمان با رونمايي دو موشك كروز سپاه پاسداران با نام هاي سليماني و ابومهدي، نويد افكاري عليرغم تلاش جهان براي زنده ماندنش، اعدام شد.

٢٣٦ اعدام در يكسال كه بيش از هفتاد درصد آنها مخفيانه صورت گرفت، نمره ديگر جمهوري اسلامي در حوزه حقوق بشر بود كه اين كشور را در رتبه هاي نخست در كنار ناقضان حقوق انسانها به دنيا معرفي كرد.

ربودن مخالفان نظام يا اقدامات تروريستي در كشورهاي اروپايي و در نهايت اعدام روح الله زم، مدير كانال خبري آمد نيوز، از آخرين اقدامات جمهوري اسلامي در نقض اساسي ترين حقوق شهروندان بود كه دنيا را روبروي خود قرارداد تا جايي كه به گفته خودشان، هيچ دوستي جز سوريه و ونزوئلا براي خود باقي نگذاشتند

XS
SM
MD
LG