لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰ ایران ۰۷:۵۴

نامه گروهی از داروسازان و پزشکان به مقامات ایران؛ به شعور علمی ما توهین نکنید


نامه جمعی از داروسازان و پزشكان در ایران به محمدرضا شانه‌ساز، رییس سازمان غذا، دارو و مطالعات بالینی در خصوص تولید واكسن ضد كرونای داخلی خبر ساز شده است.

آنها ضمن هشدار نسبت به تعلل در خرید واكسن های خارجی موجود و اشاره به ممکن بودن تولید واكسن كرونا با امكانات موجود در داخل، تبلیغات این موضوع در رسانه های جمهوری اسلامی ازسوی افراد غیر متخصص را توهین به شعور علمی داروسازان و صرفا بهانه‌ای برای عدم تامین واکسن دانسته اند.

پزشكان و داروسازان ایرانی در نامه خود ضمن به چالش كشیدن اظهاراتمقامات در خصوص عدم توانایی تهیه واكسن فایزر به دلیل نداشتن یخچال با دمای منهای ۷۰ درجه در انتقال، كنایه وار از مقامات پرسیده اند، چرا اجازه بدهیم تولید یک محصول تا این اندازه تخصصی را ساده جلوه دهند؟ ما که قابلیت خرید چند فریزر برای انتقال و نگهداری واکسن را نداریم، تجهیزات تولید واکسن آن هم برای ۸۰ میلیون نفر را داریم؟

در پی بهانه ها واظهارات ضدونقیض مقامات جمهوری اسلامی از تحریم ها تا نپیوستن به اف ای تی اف و از نبود یخچال تا عدم نیاز به واكسن خارجی به دلیل تولید در داخل، جامعه پزشكان در نامه خود یادآوری كرده اند كه کرونا، آنفلوانزا نیست و شوخی ندارد، دارو ندارد. برای آنفلوانزا حداقل تامی فلو قاچاق وجود دارد. برای کرونا چه چیزی داریم؟

آخرین اظهارنظرها درباره تهیه واكسن كرونا اما در ایران این است كه رییس جمعیت هلال احمر ایران از خرید یک میلیون دوز واکسن چینی گفت اما رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوئیس خرید هرگونه واکسن از چین و روسیه را رد کرد.

XS
SM
MD
LG