لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰ ایران ۰۵:۰۶

پیش‌بینی نهاد مطرح ترابری هوایی از آینده تاریک جهان در دوران کرونا


اتّحادیه بین المللی ترابری هوایی، یاتا، - که مقرّش در شهر ژنو سوئیس است – برای شرکتهای هوایی گرداگرد جهان بدلیل محدودیّتهای آمد و شد ناشی از ویروس مرگبار کرونا آینده تاریکی را پیش بینی می کند.

به گفته یاتا، زیان مالی این شرکتها در سال میلادی جاری بالغ بر ۱۱۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار و در سال آینده، ۲۰۲۱، حدود ۳۸ میلیارد و ۷۰۰ میلیون خواهد بود. این تصویر تیره و تار نمایانگر چالشهایی است که صنعت هواپیمایی برغم اخبار مثبت مرتبط با تولید واکسنهایی علیه بیماری تنفّسی همه گیر کوید-۱۹ در مقابل خود دارد.

اتّحادیه بین المللی ترابری هوایی برآورد میکند که شمار مسافران هوایی گرداگرد جهان از ۴ و نیم میلیارد نفر در سال ۲۰۱۹ به یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون در سال جاری کاهش یابد.

یاتا در ادامه برآورد خود شمار مسافران هوایی در سال آینده را ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون رقم میزند... که این پیشبینی متّکی بر فرض بازگشایی مرزهای هوایی تا اواسط سال ۲۰۲۱ است. یاتا از دولتهای جهان خواسته است برنامه های گسترده آزمایش برای تشخیص بیماری کوید-۱۹ را بجای نظامهای سفت و سخت قرنطینه (خانه نشینی) پیشه کنند.

الکساندر دو ژونیاک De Juniac، مدیر کلّ اتّحادیه بین المللی ترابری هوایی، تأکید میورزد که انجام مرتّب چنین آزمایشهایی در راستای بازگشایی مرزهای هوایی حتّی خطیرتر از یک واکسن است. ضمناً آقای دو ژونیاک گفته است با آنکه در حال حاضر افراد حرفه یی به لطف فنّ آوریهای موجود از طریق مجازی در ارتباط هستند ولی از ادامه این روند دلخسته و نیازمند تماس رو در روی فیزیکی هستند و لذا سفرهای حرفه یی و بازرگانی نهایتاً بار دیگر رونق خواهد گرفت.

رامش راسخ – صدای آمریکا

XS
SM
MD
LG