لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ ایران ۱۱:۵۰

رئیس جمهوری فرانسه: بریتانیا نه تنها یک همسایه بلکه دوست ما باقی می‌ماند


رئیس جمهوری فرانسه در پیام سال نو خود ضمن اظهار ناخشنودی از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بر پیشبرد منافع مشترک تاکید گذاشت. امانوئل مکرون همچنین خواستار سرعت بخشیدن به واکسیناسیون مردم کشورش شد.

امانوئل مکرون اتحادیه اروپا را برای تصمیماتی که بریتانیا را مجبور کرد از این اتحادیه خارج شود سرزنش کرد اما گفت اطمینان دارد بریتانیا کماکان دوست فرانسه باقی خواهد ماند.

مکرون گفت: بریتانیا نه تنها دوست و همسایه ما باقی خواهد ماند بلکه دوست و متحد ما نیز باقی میماند. گزینه برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در جریان برگزیت ناشی از رخوت اروپا و دروغ های بسیار و وعده های دروغین بود.

بریتانیا اوائل سال گذشته میلادی رسما اتحادیه اروپا را ترک کرد و از آن پس یک دوره انتقالی یازده ماهه برای حصول یک توافق تجاری جدید آغاز شد. به رغم اختلافات شدید بر سر شرایط این توافق طرفین در چند روز مانده به پایان مهلت تعیین شده موفق به امضای توافق شدند.

آقای مکرون همچنین در واکنش به انتقاد های داخلی بر سر کندی واکسیناسیون کرونا گفت اجازه نخواهد داد که در این کار اهمال شود: من با قاطعیت به شما می گویم اجازه نخواهم داد کندی غیر قابل توجیه و احتمالا ناشی از نیات بد بر عملیات واکسیناسیون اثر منفی بگذارد .

به گزارش دانشگاه آمریکایی جانز هاپکینز نزدیک به شصت و پنج هزار نفرانسوی جان خود را از کرونا در فرانسه از دست داده اند

گزارش مهدی آرمی

XS
SM
MD
LG