لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰ ایران ۱۷:۲۸

تلاش‌های دولت فرانسه برای کنترل و مقابله با اسلام‌گرایی رادیکال


ژان کاستکس ، نخست وزیر فرانسه، لایحه ا ی را به پارلمان کشورتقدیم کرده که هدف آن مقابله با اسلامگرائی رادیکال است.

نخست وزیر پیشنهاد لایحه را ادامه تلاش امانوئل ماکرون رئیس جمهوری می داند که گفته است جدائی طلبان در صدد تضعیف کشور فرانسه هستند. جدائی طلبان، واژه ای ست که این روزها در فرانسه در مورد اسلامگرایان تندرو به کار گرفته می شود که شهروندان فرانسه را هدف حمله های تروریستی قرار می دهند.

نخست وزیر فرانسه می گوید لایحه به هیچ روی جنبه ضد دینی و بخصوص ضد اسلامی ندارد

ژان کاستکس: لایحه تدوین شده علیه ادیان و بخصوص مسلمانان نیست. برعکس، این یک لایحه آزادی دینی ست.یک لایحه حمایتی ست. یک لایحه رهائی بخش است در مقابله با بنیادگرائی. فراتر از آن، مقابله با هرنوع ایدئولوژی یا دیدگاهی ست که همان هدف های بنیادگرایانه را داشته باشد.دو هدف مهم در این لایحه دنبال می شود: تضمین احترام به اصول جمهوریت، و تضمین آزادی مراسم دینی.

پارلمان در ماه های آینده در باره این لایحه به بحث می پردازد. در روند شکل گیری لایحه نام های چندی بدان داده شد و سرانجام عنوان رسمی آن، لایحه حمایت از اصول جمهوریت اعلام شد.

ژان کاستکس می گوید همه کسانی که هدف شان، ایجاد تفرقه، پاشیدن بذرهای نفرت و خشونت است ، در کانون جدائی طلبی قرار می گیرند. جدائی طلبی به گفته او بسیار خطرناک است چون بیان و جلوه یک طرح سیاسی – دینی آگاهانه تئوریزه شده با هدف ایجاد سلطه هنجارها ی دینی بر قانون است.

ژان کاستکس در گفتگو با روز نامه لوموند تاکید کرد ماهیت لایحه، هدف بلند مدت را در چشم انداز دارد و به هر نو ع ایدئولوژی که ارزش های فرانسوی را تهدید کند اعمال خواهد شد.

او می گوید در حال حاضرهدف ما مقابله با اسلامگرائی رادیکال است که با تمامی قوا با آن مبارزه خواهیم کرد.

XS
SM
MD
LG