لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ ایران ۲۰:۵۰

واکنش‌ها به مرگ مارادونا ادامه دارد؛ از فوتبالی‌ها تا چهره‌های سیاسی


درگذشت اسطوره فوتبال، دیه گو‌ آرماندو ‌مارادونا با واکنش هواداران، بزرگان و ستاره های فوتبال، باشگاه ها، فیفا و‌حتی رهبران کشورها همراه بود. از اولین باشگاه اروپایی که مارادونا را به خدمت گرفت یعنی بارسلونا، تا ناپولی که در آن به اوج فوتبال باشگاهی رسید و ورزشگاهش پس از مرگ او‌ به نام مارادونا شد، تا همه رقیبانش و خانواده فوتبال به او‌ ادای احترام کردند.

مارادونا که پس از دو‌ دهه درخشش خیره کننده در زمین فوتبال، همچنان در صدرخبرها قرار داشت در نظر بیشتر کارشناسان، مربیان و بازیکنان، بهترین فوتبالیست جهان بود. همانگونه که فیفا در سال ۲۰۰۰ به او‌ جایزه بهترین بازیکن قرن را اهدا کرد. هرچند که زندگی شخصی اش با زیاده روی در مصرف الکل، مواد مخدر و روابط جنسی خارج از خانواده، پر شده بود، اما مارادونا برای برخی از سیاسیون آمریکای جنوبی به مثابه یک ماشین تبلیغاتی بود.

وی همانگونه که بر بازوی راستش صورت چه گوارا و‌ بر ساق پایش تصویر فیدل کاسترو ‌را خالکوبی کرده بود، خود را شیفته مبارزه با امپریالیسم میدانست. حاصل چهارسال زندگی مارادونا در هاوانا برای ترک مواد مخدر، دیدارهای خصوصی با فیدل کاسترو، و ۳ فرزند نامشروع از سه زن کوبایی بود. البته فرزندانی را که تا یکسال پیش از مرگش نمی پذیرفت. او در سال ۲۰۰۸ دعوت اِو‌و مورالس ، رئیس جمهور سابق بولیوی را برای بازی در یک دیدار خیریه در لاپاز پذیرفت تا به تحریم فیفا علیه بولیوی دهن کجی کند.

هر چند که تصاویر او‌ درکنار هوگو چاوز، رئیس جمهور سابق ونزوئلا و ‌نیکولاس مادورو جانشینش، در دنیای سیاست پر رنگ شد، اما مارادونا به عنوان‌ نابغه تکرارنشدنی مستطیل سبز، با تصویر هنرنمایی های فوتبالی اش در ذهن عموم مردم دنیا ماندگار است

XS
SM
MD
LG