لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ ایران ۱۹:۰۵

همبستگی بازیکنان و کادر فنی پاریسن ژرمن و باشاک شهیر در اعتراض به نژادپرستی


اعضای تیمهای فوتبال پاریسن ژرمن فرانسه ‌و استانبول باشاك شهیر ترکیه، طی دور روز متوالی، مخالفت خود ‌را با نژادپرستی به نمایش گذاشتند.

در دیداری از هفته پایانی مرحله گروهی لیگ قهرمانان اروپا، که تیمهای پاریسن ژرمن ‌و باشاك شهیر در پارک دو‌پرنس پاریس به مصاف هم رفتند، کمک مربی نماینده ترکیه، پییر وبو ، با دریافت کارت قرمز داور، از کنار زمین اخراج شد.

تیم باشاک شهیر مدعی شد که از سوی داور چهارم، به این مربی کامرونی توهین نژادپرستانه شده است. گفته شد که داور چهارم، سباستین کولتسکیو ، در میان اعتراض نیمکت نشینان باشاکشهیر، به داور اول میگوید «آن مرد سیاهپوست را اخراج کن.»

همین واژه، باعث خشم کادر فنی باشاک شهیر و اعتراض شدید آنها و درنهایت ترک زمین از سوی دو تیم شد. حمایت بازیکنان پی اس جی از مربی اخراج شده تیم رقیب و بدنبال آن ترک زمین از سوی آنها، مورد توجه رسانه های جهان قرار گرفت.

یوفا پس از تعیین افسرانی از کمیته اخلاق برای تحقیق در واقعی بودن این ادعا و‌ تغییر تیم داوری رومانی، پس از یک روز تاخیر، این دیدار را برگزار کرد.

پیش از شروع این دیدار، اینبار بازیکنان که پیراهن هایی با واژه نه به نژاد پرستی برتن داشتند به گرم کردن پرداختند و ‌سپس به همراه کادر داوری جدید، با ایجاد حلقه همبستگی و حرکت نمادین در زانو زدن و گره کردن مشت ها، بار دیگر مخالفت خود را با نژادپرستی به نمایش گذاشتند.

زانو زدن به هنگام‌ پخش سرود ملی آمریکا در سال ۲۰۱۶ توسط کالین کاپرنیک، کوارتربک تیم فوتبال آمریکایی سن فرانسیسکو‌ فورتی ناینرز به نشانه ای برای اعتراض به نژاد پرستی انجام شد و پس از آن، توسط باقی ورزشکاران تکرار گردید

XS
SM
MD
LG