لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۶ آذر ۱۴۰۰ ایران ۱۸:۲۷

بعید است تا پایان سال میلادی توزیع و تزریق واکسن کرونا در کشورهای اروپایی آغاز شود


در آلمان مقام های وزارت بهداشت می‌گویند برای وارد کردن واکسن ضد کرونا و واکسیناسیون عمومی آمادگی کامل دارند و هم اکنون سردخانه های مجهز به فریزرهای منجمد کننده را برای نگهداری در برودت زیر صفر به راه انداخته و به محض کسب مجوز از اتحادیه اروپا توزیع واکسن ها را میان بیمارستان‌ها شروع می کنند.

به گزارش آسوشیتدپرس، مقام‌های بهداشتی آلمان شش مخزن برای نگاهداری واکسن‌ها انتخاب کرده اند که همگی برای نگهداری از واکسن ها به میزانی انبوه آماده شده اند.

با این حال به گفته ینس اسپان، وزیر بهداشت آلمان، واکسیناسیون عمومی با توجه به الزام مراعات ضوابط ایمنی زودتر از پایان سال جاری امکان پذیر نیست: در تاریخ بشر هرگز برای مبارزه با یک ویروس جدید با این سرعت، هیچ واکسنی ساخته نشده است. سطح انتظارها برای واکسینه شدن و اطمینان از ایمنی آنها بسیار بالا است.

هنوز ظرفیت تولید و توزیع به اندازه ای نرسیده که بتوان برایش برنامه ریزی کرد. به همین سبب نخستین دریافت کنندگان واکسن حتی در بریتانیا، یا آمریکا و یا اتحادیه اروپا باید دست کم یک هفته دیگر منتظر بمانند و صبر و شکیبایی داشته باشند. در آلمان نخستین واکسنی که مجوز های تولید و توزیع دریافت کند بلافاصله واکسناسیون همگانی آغاز می شود.

این درحالی است که در بریتانیا دولت بوریس جانسون مجوزاستفاده اضطراری از واکسن بیوان‌تک، ساخت شرکت عظیم داروسازی فایزر آمریکا را صادر کرده است.

اما مقام های پزشکی اتحادیه اروپا می گویند انتظار نمی رود تا روز ۲۹ ماه دسامبر امکان صدور چنین مجوزی را پیدا کنند؛ زیرا با الزام مراعات ضوابط ایمنی روبرو هستند.

XS
SM
MD
LG