لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۷

سخنگوی قوه قضاییه از «اعتراض» تتلو به حکم دادگاه خبر داد؛ پرونده در مرحله دادگاه تجدیدنظر است


امیرحسین مقصودلو (تتلو)، خواننده زندانی
امیرحسین مقصودلو (تتلو)، خواننده زندانی

اصغر جهانگیر، سخنگوی قوه قضاییه امروز خبر داد که امیرحسین مقصودلو (تتلو) در «موعد مقرر» نسبت به حکم صادر شده علیه خود اعتراض کرده و پرونده در مرحله دادگاه تجدیدنظر است و «با توجه به آنکه پرونده در این مرحله است انتشار حکم جایز نیست.»

پیش از این و در پی صدور حکم توسط دادگاه، الهام رحیمی‌فر، وکیل تسخیری امیرحسین مقصودلو به خبرگزاری مهر گفته بود که «تتلو» در خصوص بخشی از آرا به رأی صادر شده از سوی دادگاه «تمکین کرده» و «تسلیم رأی شده است» اما از حق اعتراض خود نیز در بخش‌های دیگری از حکم صادر شده استفاده خواهد کرد.

رحیمی‌فر گفته بود که «وضعیت او در زندان مناسب است و مشکل جسمی خاصی ندارد» اما دستگاه قضائی هنوز با آزادی او به قید وثیقه یا سایر تمهیدات موافقت نکرده است.

او تاکید کرده بود که به آن بخشی از احکام صادره که قضات «اشد مجازات را در نظر گرفته بودند» اعتراض خواهد کرد.

پیش از این اعلام شده بود که تتلو توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران بابت اتهام «تشویق مردم به فساد و فحشا» به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری، از بابت اتهام «دعوت مردم به قمار» به ۲ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام «فعالیت تبلیغی مغایر و مخل شرع مقدس اسلام» به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

او پرونده‌ای هم بابت اتهام «سب‌النبی» و «توهین به مقدسات» در دادگاه کیفری یک استان تهران داشت که از بابت اتهام سب‌النبی تبرئه و از بابت اتهام توهین به مقدسات به ۳ سال حبس محکوم شده بود.

وکیل تسخیری تتلو در بخشی از سخنان خود در مورد اهمیت «مدیریت صحیح» پرونده‌های «اینچنینی» سخن گفته و یادآور شده بود که «پرونده‌های اینچنینی باید همراه با مدیریت صحیحی باشد چرا که بخشی از کار مدیریت صحیح پرونده است. من به مادر ایشان نکاتی را گفتم و ایشان هم صبوری مادرانه‌ای داشتند هر چند که فشارهایی روی ایشان بود.»

رحیمی‌فر تاکید کرده که «مدیریت و همکاری خوبی در این پرونده از سوی خانواده خصوصاً مادر محترم ایشان صورت گرفت و ایشان با وکلای متهم همراهی کاملی داشتند.»

مشخص نیست آنچه «مدیریت صحیح» و «همکاری» خانواده تتلو خوانده شده چه جزئیاتی را شامل می‌شود. با این حال وکیل پرونده در جریان یکی از جلسات دادگاه بدون ارائه جزئیات ادعا کرده بود که «دولت‌های متخاصم برای استفاده ابزاری از امثال امیرحسین مقصودلو فرش قرمز پهن کرده‌اند.»

جلسات دادگاه تتلو با پوشش رسانه‌های رسمی حکومت همراه بود و تصاویر و جزئیات جلسات توسط رسانه‌های رسمی منتشر شد. این در حالی بود که جلسات دادگاه تعدادی از هنرمندان که منتقد و مخالفت محسوب می‌شوند، از جمله توماج صالحی که در جریان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ بازداشت و محاکمه شد پشت درهای بسته و مخفیانه انجام شده است.

آخرین جلسه دادگاه امیرحسین مقصودلو، روز دوشنبه ۱۷ اردیبهشت به ریاست ایمان افشاری در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران برگزار شده بود.

به گزارش خبرگزاری میزان، متعلق به قوه قضائیه، این خواننده زندانی در آخرین جلسه دادگاه بار دیگر ابراز پشیمانی کرده و گفته است: «به خاطر اشتباهاتی که داشتم معذرت‌خواهی می‌کنم.»

مقصودلو در پی شکایت کنسولگری جمهوری اسلامی در استانبول، روز ۱۵ آذر ۱۴۰۲ در ترکیه بازداشت و به مقامات حکومت ایران تحویل داده شد.

تتلو، متولد ۱۳۶۶ در تهران، از نخستین خوانندگان زیرزمینی ایران به شمار می‌رود که در دهه هشتاد و نود خورشیدی به شهرت رسید.

این خواننده به دلیل خالکوبی‌های متعدد، پوشش نامتعارف، ‌و محتوای جنجالی ترانه‌ها، ‌ویدئوها، و مطالب منتشرشده‌اش در شبکه‌های اجتماعی، از خواننده‌های پرحاشیه ایرانی محسوب می‌شود.

حمایت او از ابراهیم رئیسی در زمان نامزدی انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۶ و انتشار فیلم ملاقات آنها بازتاب گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی داشت.

XS
SM
MD
LG