لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۶

تاکید نخست وزیر بریتانیا بر حمایت از افغانستان


تاکید نخست وزیر بریتانیا بر حمایت از افغانستان
تاکید نخست وزیر بریتانیا بر حمایت از افغانستان

در حالی که نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان آماده می شوند تا مسئولیت های امنیتی را به نیروهای افغان واگذار کنند، بریتانیا بر حمایت بلند مدت از این کشور تاکید کرده است.

دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری مشترک پس از ملاقات با حامد کرزی در لندن گفت پیشرفت در افغانستان با تقویت نیروهای امنیتی میسر می شود. نخست وزیر بریتانیا اهمیت تقویت حمایت نظامی را یاد آور شد و افزود این اقدام انجام اصلاحات گسترده برای کمک به پایداری افغانستان را الزام آور می سازد. کامرون همچنین وعده داد از کوشش های جاری برای آشتی با شورشیانی که آماده جدایی از القاعده و پیوستن به روند صلح باشند، حمایت می کند. بریتانیا حدود ۱۰ سرباز در افغانستان دارد. دیوید کامرون نخست وزیر می گوید می خواهد آنان تا سال ۲۰۱۵ از این کشور خارج شوند.

حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان نیز گفت مشارکت بلند مدت با بریتانیا برای افغانستان اهمیت دارد و دولت او تلاش خواهد کرد از کمک بریتانیا برای ساختن اینده ای بهتر برای شهروندان افغان استفاده کند.

کرزی در جریان اقامت در لندن، همچنین نمایشگاه آثار هنری افغانستان را در موزه بریتانیا را افتتاح خواهد کرد. نمایشگاهی که سه هزار سال تاریخ افغانستان را در بر می گیرد و بیش از ۲۰۰ اثر از موزه ملی کشور را در معرض بازدید عموم قرار خواهد داد.

در همین حال وزارت امور خارجه آمریکا می گوید مارک گروسمن، نماینده جدید آمریکا در امور افغانستان و پاکستان، در این هفته برای ملاقات با مقام های افغان و پاکستانی راهی منطقه می شود. از سوی دیگر ناتو می گوید یکی از سربازانش روز سه شنبه در حمله شورشیان در جنوب افغانستان کشته شده است.

XS
SM
MD
LG