لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۵۷

عبدالله عبدالله خواهان برکناری رییس کمیسیون برگزاری انتخابات این کشور پیش از انجام دور دوم رای گیری در ماه آینده شد


عبدالله عبدالله خواهان برکناری رییس کمیسیون برگزاری انتخابات این کشور پیش از انجام دور دوم رای گیری در ماه آینده شد

ناظران بین المللی از این مساله ابراز نگرانی کرده اند که آیا امکان برگزاری انتخاباتی معتبر در افغانستان در این فرصت کوتاه وجود دارد یا نه

عبدالله عبدالله، نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، خواهان برکناری رییس کمیسیون برگزاری انتخابات این کشور پیش از انجام دور دوم رای گیری در ماه آینده شد.

آقای عبدالله روز دوشنبه در کابل به خبرنگاران گفت عزیزالله لدین، رییس کمیسیون مستقل برگزاری انتخابات افغانستان از نظر وی فاقد اعتبار و مشروعیت است و باید بلافاصله فردی دیگر از اعضای کمیسیون جایگزین وی شود.

طبق نتیجه تحقیقات انجام شده توسط کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخابات افغانستان حدود یک سوم آرای حامد کرزی در دور اول انتخابات به دلیل تقلب های صورت گرفته کنار گذاشته شد.

بنا به نتایج مقدماتی انتخابات که ماه گذشته اعلام شد حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان، ۵۴ درصد از آرا را کسب کرده بود اما بنا به گزارش کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخابات افغانستان و در پی کنار گذاشتن آرای تقلبی میزان رای آقای کرزی به کمتر از ۵۰ درصد کاهش یافت و به همین دلیل انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به دور دوم کشیده شد و رأی دهندگان باید بین عبدالله عبدالله و حامد کرزی یکی را به عنوان رییس جمهوری آینده افغانستان بر گزینند.

ناظران بین المللی از این مساله ابراز نگرانی کرده اند که آیا امکان برگزاری انتخاباتی معتبر در افغانستان در این فرصت کوتاه وجود دارد یا نه.

به رغم نگرانی های موجود، هم حامد کرزی و هم عبدالله عبدالله با رد امکان تشکیل دولت ائتلافی برای حضور در دور دوم انتخابات در افغانستان که قرار است ۱۶ آبان ماه (۷ نوامبر) برگزار شود اعلام آمادگی کرده اند.

XS
SM
MD
LG