لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۸

گزارش سیاسی: ابراز همبستگی نمایندگان جمهوری خواه کنگره آمریکا با اسرائیل


رابرت برگر، خبرنگار صدای آمریکا، اورشلیم

هیاتی از نمایندگان جمهوری خواه کنگره ایالات متحده برای ابراز همبستگی با اسرائیل به این کشور سفر کرده اند. این نمایندگان نسبت به سیاست های واشنگتن در خاورمیانه ابراز نگرانی کردند.

هیاتی متشکل از ۲۵ نماینده جمهوری خواه کنگره، از دولت اوباما به دلیل اعمال فشار بر اسرائیل به منظور توقف توسعه شهرک های یهودی نشین در کرانه باختری و شرق اورشلیم، شدیداً انتقاد کردند.

اریک کانتور، نماینده اقلیت جمهوری خواه که ریاست این هیات را بر عهده دارد می گوید :« سیاست های باراک اوباما، رییس جمهوری ایالات متحده انحرافی هستند. ایالات متحده باید بر خواست ایران برای دستیابی به سلاح های هسته ای تمرکز کند. گفتگوها پیرامون شهرک های یهودی نشین و اقامت در شرق اورشلیم نباید بر توجه به تهدید یک ایران اتمی پیشی بگیرد.»

ایران ادعا می کند برنامه هسته ای این کشور صلح آمیز است. اما به باور اسرائیل ایران در مدت زمان یک سال قادر به دستیابی به بمب اتمی خواهد بود و این امر موجب نگرانی شدید است چرا که محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران تهدید کرده است که اسرائیل را از نقشه جهان محو کند.

اسرائیل از فشارهایی که برای توقف ساخت شهرک های یهودی نشین در کرانه باختری به این کشور اعمال شد و طرح پرزیدنت اوباما برای برقراری گفتگو با ایران، آزرده خاطر است.

گزارش نشریه هاآرتص حاکی از آن است که دولت اوباما احساس می کند شاید توقف توسعه شهرک های یهودی نشین برای اعراب امتیاز قلمداد شود و در نهایت به پیشبرد مراحل صلح خاورمیانه کمک خواهد کرد.

اما کانتور، نماینده کنگره ایالات متحده به رادیو اسرائیل گفت: « هدف ما اعمال فشار بیش از حد بر اسرائیل نیست. ما قویاً به حق اسرائیل برای حفظ امنیت و اجرای قوانین خود، باور داریم. ما به اسرائیل آمده ایم تا بار دیگر بر دوستی و ائتلاف خود با این کشور صحه بگذاریم چرا که اسرائیل بزرگترین متحد دموکرات ایالات متحده در منطقه است.»

نمایندگان جمهوری خواه کنگره در ضمن با رهبران فلسطینی در کرانه باختری دیدار و از راهکار صلح استقرار دو کشور مستقل حمایت کردند.

XS
SM
MD
LG